ΟΜΗΡΟΣ ΚΑΛΛΙΜΑΣΙΑΣ 2010-2011
Φωτογραφία: Κώστας Σταμούλης

Όμηρος - Καρυές 1 - 1 την Κυριακή στην Καλλιμασιά

Γράφει ο Σ. Πικούνης στην Αθλητική Χίο (εφημερίδα Η ΑΛΗΘΕΙΑ).

ΙΣΟΠΑΛΟΙ με σκορ 1-1 αναδείχθηκαν το απόγευμα της Κυριακής στο γήπεδο της ΕΠΣ Χίου στην Καλλιμασιά ο Όμηρος με τις Καρυές.
Ήταν ένα καλό παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα ημίχρονο. Οι Καρυές ήταν καλύτερες στο α’ μέρος ενώ ο Όμηρος ανέβηκε στο δεύτερο.
Έτσι ήταν και τα γκολ. Στο 32’ σκόραρε ο Ζαννίκος για τις Καρυές και στο 70’ ισοφάρισε ο Όμηρος. Ο Όμηρος διαμαρτύρεται για δύο φάσεις για πέναλτι, που πρέπει να έχει δίκιο για τη μία. Επίσης υπάρχουν δύο φάσεις με πρωταγωνιστές τον Μπαχά και τον Πουλιό που θα έπρεπε να έχουν αποβληθεί.
Αγωνιστικά τώρα ο Όμηρος δεν πήγε καλά στο α’ μέρος, ανέβηκε στο β’, κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Πελαντή, προσπάθησε να πάρει τη νίκη αλλά σταμάτησε στον Μπαχά. Φαίνεται, παρά την προσπάθεια του Μουλάκη, του Πελαντή και του Γκορίτσα, η απουσία του Ι. Ψαρούδη που αφαιρεί το κάτι παραπάνω από την ομάδα της Καλλιμασιάς.
Οι Καρυές στο α’ μέρος ήταν πολύ καλές, έπαιζαν με πίστη, πάθος και είχαν κοντά τις γραμμές. Έτσι ήλεγχαν το ματς, δεν άφησαν να δημιουργηθούν ευκαιρίες και χτύπησαν για τη νίκη. Στο δεύτερο ημίχρονο οπισθοχώρησαν, πιέστηκαν περισσότερο και πρέπει να είναι ευχαριστημένοι από το τελικό αποτέλεσμα.

12’ ωραία κούρσα από αριστερά και χαμηλή σέντρα του Γκορίτσα προς τον Πουλιό που δε βρήκε την μπάλα σε καλή θέση.
20’ ο Ζαννίκος από το ύψος του πέναλτι αστόχησε στο σουτ που έκανε.
21’ ο Κοϊνάρης από καλή θέση σούταρε ψηλά.
30’ Ωραία κάθετη πάσα του Μουλάκη στον Πελαντή, που σουτάρει σωστά και γρήγορα αλλά ο Μπαχάς αποκρούει.
32’ ο Ζαννίκος τροφοδοτείται στην περιοχή, στριφογυρίζει, κάνει το σουτ στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό «Γ» του ανήμπορου Γιαζιτζόγλου, κάνοντας το 0 – 1.
33’ γυριστό ψηλοκρεμαστό σουτ του Μουλάκη πάνω από τα δοκάρια.
41’ ο Σπυράκης μπαίνει από αριστερά προς το κέντρο, σουτάρει για να αποκρούσει ο Γιαζιτζόγλου.
42’ καταπληκτική πάσα στον Πουλιό που κάνει κακό κοντρόλ και έτσι τον προλαβαίνει ο Μπαχάς.
50’ ο Μουλάκης τροφοδοτεί τον Πελαντή αλλά ο Μπαχάς βγαίνει γρήγορα και μαζεύει την μπάλα.
52’ ο Πουλιός από δεξιά συγκλίνει προς την περιοχή κ αι από το ύψος αυτής κάνει πλασαριστό αριστερό σουτ λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.
64’ ο Πουλιός μπουκάρει στην περιοχή από δεξιά όμως ο Μπαχάς ξανά τον προλαβαίνει.
70’ ο Μουλάκης εκτελεί φάουλ συρτά και δυνατά, δύσκολα το αποκρούει ο Μπαχάς, που δεν καταφέρνει να συγκρατήσει την μπάλα και ο πιο γρήγορα ερχόμενος Πελαντής με κοντινό σουτ κάνει το 1 – 1.
86’ ο Τσαφάρας προλαβαίνει τελευταία στιγμή τον εφορμώντα Πελαντή.
87’ αριστερό σουτ του Πελαντή αποκρούει ο Μπαχάς και η μπάλα αργά, σαδιστικά περνάει κόρνερ.
93’ σουτ του Γκορίτσα έξω από την περιοχή περν άει πάνω από τα δοκάρια.

Από τον Όμηρο διακρίθηκαν οι Δαλάτσης, Μουλάκης και Πελαντής και από τις Καρυές καλύτεροι ήταν οι Μπαχάς, Τσαφάρας και Ζαννίκος. Μέτρια η διαιτησία του Επιτροπάκη ενώ σωστοί ήταν οι βοηθοί του Αλούρης και Λιβανίδης.

ΟΜΗΡΟΣ: Γιαζιτζόγλου, Ζαχαρίου, Κρουσουλούδης, Ματθαίος, Κωνσταντίνου, Δαλάτσης, Γκορίτσας, Μουλάκης, Πελαντής, Πουλιός (84’ Αρσενόπουλος, Αγορής).

ΚΑΡΥΕΣ: Μπαχάς, Διακογιωργάκης, Αφενδής (73’ Δρίζος Μ.), Τσαφάρας, Δόλωμας, Κοϊνάρης, Μιχαλιός, Δρίζος Εμ. (60’ Κρητικός), Ζαννίκος, Σπυράκης, Μπουρνιάς (76’ Ζώης).
πηγή:Kallimasia.blogspot.com

Ανακοίνωση Ε.π.Σ Χιου

Η προγραμματισμένη συγκέντρωση για σήμερα των Διαιτητών αναβάλλεται λόγω επαγγελματικού κωλύματος του αρχιδιαιτητή Γιάννη Μαχαίρα.