Σάββατο 29 Ιουνίου 2019

ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΓΟΗΤΡΟΥ ΟΜΗΡΟΣ ΚΑΛΛΙΜΑΣΙΑΣ -ΔΙΚΑΙΟΣ ΚΩ 70-65

Με κατεύθυνση προς τον  τρίτο αγώνα, μια ωραία παρέα που θα φέρει και μια ωραία νίκη!

Την δεύτερη νίκη της πέτυχε προ ολίγου η ομάδα μας στο Περιστέρι, επικρατώντας του Δικαίου Κω με 70-65. Η ομάδα μας ήταν καλλίτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και η επικράτηση κρίνεται πέρα ως πέρα δίκαιη. Μπράβο στα παιδιά μας. Επόμενος αγώνας αύριο με τον πρωτάθλητή Λέσβου Παπάδο στις 12:00 to μεσημέρι.
Περισσότερα σε λίγο.
  ''H Α.Ε. Δικαίου έχασε και από τον Όμηρο Καλλιμασιάς με σκορ 70-65 και ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στους αγώνες μπαράζ με απολογισμό δύο νίκες και ισάριθμες ήττες. Οι Κώοι βρέθηκαν να χάνουν ακόμη και με διαφορά 20 πόντων (67-47 στο 34’), προσπάθησαν να κάνουν την ολική ανατροπή στο τελευταίο εξάλεπτο, αλλά δεν τα κατάφεραν… Μετά τη χθεσινή ήττα από τα Φανάρια, ουσιαστικά δεν υπήρχε κάποιο κίνητρο για τους πρωταθλητές Δωδεκανήσου, οι οποίοι ξεκίνησαν πολύ καλά (16-8), αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη… Με μπροστάρη τον πολύπειρο Χατζηλάμπρου, οι Χιώτες αντέδρασαν και μείωσαν σε 17-16, ενώ προσπέρασαν με 25-27 (14’)… Ο Όμηρος βρήκε λύσεις και ξέφυγε με 29-37 και 31-39 για να λήξει το ημίχρονο με 35-39.
Στη συνέχεια, η ομάδα της Καλλιμασιάς ήταν ανώτερη και στο γ’ δεκάλεπτο κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ κάνοντας το 41-46…42-56. Οι Κώοι έδειχναν απογοητευμένοι, με τον Όμηρο να κάνει ότι θέλει στο παρκέ (47-67 στο 34’). Η Α.Ε. Δικαίου όμως δεν τα παράτησε και προσπάθησε μέχρι το τέλος. Οι Κώοι «έτρεξαν» σερί 14-0 και μείωσαν σε 61-67 και 64-68 με τρίποντο του Τριτσάρη στο 39’. Με μία βολή ο Δρόσος έκανε το 65-68 στα 18’’, αλλά ο Όμήρος πήρε αυτό που δικαιούταν με βάση την εικόνα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 18-17, 35-39(ημ.), 45-58, 65-70
Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Τζομάκας): Δρόσος 11, Σπανός 4, Γεωργαδάκης 13, Θεοδωρόπουλος 15, Λώλος 7, Τριτσάρης 15, Αντωνόπουλος, Χατζηγιακουμής Δ., Κοντός.
ΟΜΗΡΟΣ ΚΑΛΛΙΜΑΣΙΑΣ (Μπόλιας): Ζυγούρας 9, Μοσχούρης 5, Τσιριγώτης 10, Φεγκουδάκης 10, Χατζηλάμπρου 23, Μακρίδης 2, Κανελλόπουλος 9, Χαμέτης 2.