Κυριακή 1 Ιουνίου 2014

ΜΠΑΣΚΕΤ. Ο ΟΜΗΡΟΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΣΤΙΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΜΑΣ

ΣΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΑΓΩΝΑ ΤΩΝ " ΠΛΑΥ ΟΦΦΣ" Η ΗΤΤΑ ΗΡΘΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ. ΕΤΣΙ ΟΙ ΙΩΝΕΣ ΜΕ 5-2 ΣΤΙΣ ΝΙΚΕΣ ΚΑΤΕΚΤΗΣΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ. Η ΜΠΑΣΚΕΤΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΜΑΣ ΚΡΙΝΕΤΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΗ ΑΦΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΝΑ ΦΘΑΣΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΧΙΟΥ ΚΑΙ ΚΟΝΤΡΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΓΝΩΣΤΙΚΑ ΣΤΟΥΣ ΤΕΛΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ. ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ.
Φωτο  με την βράβευση των παικτων μας.

ΙΩΝΕΣ - ΟΜΗΡΟΣ 60-72
Πως είδαν τον τελευταίο τελικό από το : sportschios.gr
"Το δεύτερο πρωτάθλημα της ιστορίας τους κατέκτησαν οι Ίωνες, οι οποίοι επικράτησαν με 72-60 του Ομήρου στο Κλειστό και έκαναν το 5-2 στις νίκες. Πλέον η ομάδα του Λαγού θα ξεκινήσει την προετοιμασία της ενόψει του ειδικού τουρνουά ανόδου στη Γ' Εθνική (25-29 Ιουνίου στην Αθήνα), όπου θα αγωνιστεί με Αρίωνα Μυτιλήνης, Καρλόβασι, Φανάρια Νάξου, Αγίους Θεοδώρους Αρχαγγέλου.
Στον σημερινό αγώνα, οι Ίωνες απέκτησαν μικρό προβάδισμα στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Όμηρο να περνάει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 9' (10-14), με τη διαφορά να μεγαλώνει και να φτάνει στο 18-31, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο τελικά έληξε 35-38 υπέρ του Ομήρου, με τους Ίωνες να ψαλιδίζουν τη διαφορά, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Μενδώνη.
Με το ξεκίνημα της επανάληψης οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ με 39-38, με τον Όμηρο να προηγείται για τελευταία φορά στο παιχνίδι στο τέταρτο λεπτό του τρίτου μέρος με 39-40. Τελικά η ομάδα του Λαγού έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 51-48 και ενώ ο Όμηρος είχε χάσει με πέντε φάουλ από το 26' τον Φεγγουδάκη και οι Ίωνες τον Μούμογλου από το 29'. Στην τέταρτη περίοδο οι Ίωνες κρατούσαν την υπέρ τους διαφορά, με τον Όμηρο απλά να μειώνει μέχρι και τους πέντε πόντους, πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, με τους παίκτες του Μπόλια να είναι άστοχοι σε κρίσιμα σημεία του αγώνα.
Δεκάλεπτα: 13-14, 22-24, 16-10, 21-12
Ίωνες(Λαγός): Σαμιώτης 12(1), Σταμέλος, Λαμπρινούδης 6(1), Ασημακόπουλος 8, Κέλογλου 4, Βίλας 17(1), Καρούσης, Γραικός 1, Γρίγος, Μενδώνης 19, Δρόσος 2, Μούμογλου 3

Όμηρος(Μπόλιας): Μακρίδης 1, Φεγκουδάκης 4, Μοσχούρης 9 (1), Κέμος, Ψιακής 5, Χαμέτης 5, Φλαμουράκης , Στακιάς 21, Φουντουλάκος 6(1), Λεγάτος 9(1)"