Τετάρτη 24 Ιουνίου 2015

ΜΠΑΣΚΕΤ : Ο ΟΜΗΡΟΣ ΓΡΑΦΕΙ ΙΣΤΟΡΙΑ, ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΝΙΚΗ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΑΓΩΝΑ ΣΤΑ ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ, ΟΜΗΡΟΣ - ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΣΑΜΟΥ 62-58

Αρκετά δύσκολα η ομάδα μας κατάφερε να επιβληθεί της αντιπάλου της στον πρώτο αγώνα στο ειδικό μπρωτάθλημα της ΕΟΚ στην Καλλιθέα. Aρκετοί φίλοι μας  δημιούργησαν μια ωραία ατμόσφαιρα με πανώ  και τραγούδια  η ιαχή δε : Ομηρος-Όμηρος δόνησε το κλειστό  Εσπέρου πολλές φορές .

'Την πρώτη του νίκη πέτυχε ο Όμηρος Καλλιμασιάς στα μπαράζ ανόδου για την Γ” Εθνική, αφού επικράτησε της Αναγέννησης Σάμου με 62-58. Ο πρωταθλητής Χίου δεν ξεκίνησε δυνατά στο ματς με τους Σαμιώτες να προηγούνται στα πρώτα λεπτά του αγώνα και τον Όμηρο να ισοφαρίζει (13-13) στο 8′ και να παίρνει κεφάλι στο σκορ, το οποίο και κράτησε μέχρι το τέλος. Στο 16′ οι παίκτες του Μπόλια θα περάσουν για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (33-22) για να κλείσουν τελικά το ημίχρονο με +10 (35-25).
Στην επανάληψη ο Όμηρος κρατούσε τη διαφορά (περίπου στο +10), με την Αναγέννηση να ροκανίζει τη διαφορά στο 4ο δεκάλεπτο και να φέρνει το ματς στο καλάθι (57-55) στο 38′. Δέκα δευτερόλεπτα για το τέλος, ο Λεγάτος θα ευστοχήσει στις δύο ελεύθερες βολές και θα διαμορφώσει το 60-57, με τον Τσουρή να ευστοχεί επίσης στις βολές για το τελικό 62-58.
ΟΜΗΡΟΣ-ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ 62-58
Δεκάλεπτα: 21-19, 14-06,14-16, 13-17
ΟΜΗΡΟΣ (Μπολιας): Δοντας 3, Μοσχουρης 7, Κοκκοτας, Λέγατος 15(2), Φεγκουδακης 2, Κουιμτζης ,Μακριδης , Τσουρης 15, Κεμος,  Φουντουλακος 2, Χαμετης 2, Στακιας 15
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Ζωντος): Χρυσακης, Ανδρεαδακης 7, Παναγιωτου 7(1), Ροντογιαννης 5, Κιννας, Κάποτας 5(1), Κουτζας, Παναγιωτακοπουλος 3, Τρυφωνοπουλος11, Αντωνουσος 24(1), Μαραθωκαμπιτης''

Αύριο οι πρωταθλητές Χίου θα αντιμετωπίσουν τον ισχυρό Ιπποκράτη Κω στις 17:00, παιχνίδι που θα μεταδοθεί πάλι ζωντανά από το "sportschios"  σε συνεργασία με το " sportal tv"