Παρασκευή 26 Ιουνίου 2015

ΗΤΤΑ ΣΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΑΓΩΝΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΣΧΥΡΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗ ΜΕ 50-77

Χθες δεν μπορέσαμε να κάνουμε κάτι καλό  απέναντι σε ένα από τα φαβορί για την άνοδο, τον ισχυρό ΙΠΠΟΚΡΑΤΗ ΚΩ  , έτσι φυσιολογικά  ήρθε η ήττα στο δεύτερο παιχνίδι του ΄΄τουρνουά΄΄
 Μεγάλο ρόλο έπαιξε και το στείρο τρίτο δεκάλεπτο που οι παίκτες μας εγκλωβίστηκαν και δεν μπόρεσαν να πετύχουν παρά μόνο 2 πόντους έναντι 20 των αντιπάλων.

Η μεγάλη έκπληξη ήρθε αργότερα όταν η ...αναγεννημένη ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΣΑΜΟΥ ( που είχε ηττηθεί από την ομάδα μας στον πρώτο αγώνα )επιβλήθηκε 78-77 του ετέρου φαβορί ΠΑΝΑΞΙΑΚΟΥ ΑΟΝ ( που είχε νικήσει τον ΙΠΠΟΚΡΑΤΗ ), έτσι έμπλεξε για τα καλά την υπόθεση ανόδου..
 Μετά την χθεσινή  έκπληξη και οι τέσσερις ομάδες έχουν μαθηματικές ελπίδες για την πρωτιά και συνεπώς στην άνοδο.
'Ετσι  στους σημερινούς αγώνες ΟΜΗΡΟΣ-ΠΑΝΑΞΙΑΚΟΣ  που θα γίνει στο ίδιο γυμναστήριο ( ΕΣΠΕΡΟΥ ΚΑΛΛΙΘΕΑ) στις 16:00,  και ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ - ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ,η νίκη είναι μονόδρομος  για όλες της ομάδες.

Η Ομάδα μας για να πάρει την πρώτη θέση θα πρέπει να κερδίσει και παράλληλα να κερδίσει η Σάμος τον Ιπποκράτη.
 Υπάρχουν βάσιμοι λόγοι για ελπίδες ανόδου στην  Γ΄Εθνική ακόμα και στην δεύτερη ομάδα αυτού του ειδικού πρωταθλήματος.
  ΚΠΣ

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ - ΟΜΗΡΟΣ
Πως είδαν τον αγώνα από το : " www. sportschios. gr"
 Την ήττα από τον ισχυρό Ιπποκράτη γνώρισε σήμερα ο Όμηρος με 77-50 για την 2η αγωνιστική των αγώνων μπαράζ για την Γ” Εθνική. Οι Καλλιμασιώτες μπήκαν δυνατά στο ματς και κοίταξαν στα μάτια τους πρωταθλητές Δωδεκανήσου μέχρι το 8′ όπου το σκορ ήταν 16-16, αλλά στη συνέχεια ο Ιπποκράτης με ένα σερί 8-0 θα κλείσει το δεκάλεπτο με 24-16 υπέρ του. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ιπποκράτης μπήκε πιο δυνατά και έχτισε μια διψήφια διαφορά για να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 42-27.
Το 3ο δεκάλεπτο για τον Όμηρο ήταν καταστροφικό, αφού πέτυχε συνολικά μόνο 2 πόντους, με τον Ιπποκράτη να ξεφεύγει περισσότερο στο σκορ, να φτάνει μάλιστα και στο +36, με τον Όμηρο να μειώνει στο 4ο δεκάλεπτο για να διαμορφωθεί το τελικό 77-50 υπέρ της ομάδας της Κω.
Επόμενος αγώνας για τους πρωταθλητές Χίου, αύριο στις 16:00 με τον μεγάλο νικητή του χθεσινού ντέρμπι και φαβορί για την άνοδο, Πανναξιακό.
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ-ΟΜΗΡΟΣ 77-50
Δεκάλεπτα: 24-16, 18-11, 20-02, 15-21
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Κανενόπουλος): Μόσχος 4, Χρήστου 3, Τσιλιγκίρης, Πλευράκης 1, Σκούφης 5(1), Γούναρης 7, Ασημακόπουλος 20, Γκοράτσας 10(2), Βουλιάκης 4, Κατσούβας 4, Γιαννούλης 6, Τσότσος 13(2)
ΟΜΗΡΟΣ (Μπολιας): Λέγατος 26(4), Τσουρης 11, Φουντουλακος 2, Μακριδης 2, Φεγκουδακης 2, Δοντας 2, Στακιας 5, Μοσχουρης, Φουντουλακος Β, Κοκκοτας, Χαμετης, Κουιμτζης

Αρκετοί ήταν και πάλι οι φίλοι του ΟΜΗΡΟΥ που ενίσχυσαν την προσπάθειά του και συνθήματα υπέρ της ομάδας μας ακούστηκαν πολλές φορές.