Σάββατο 2 Απριλίου 2016

ΒΑΟΛ -ΟΜΗΡΟΣ 74 -64 ΣΤΟ ΝΤΕΡΜΠΥ

Ένα πολύ άσκημο ξεκίνημα επιφύλασσε ο αγώνας για την ομάδα μας. Έτσι στο πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τον ΒΑΟΛ μπροστά με 12 πόντους. Το καλό μας δεύτερο και το καλλίτερο τρίτο δεκάλεπτο δεν ήταν αρκετά για να γυρίσουμε το παιχνίδι  παρά  το 40-40 στο 25΄.
"Πολύ σημαντικό προβάδισμα πήρε σήμερα ο ΒΑΟΛ αφού επικράτησε του Ομήρου με 74-64  και πλέον προηγείται με 2-0 στις νίκες, όσον αφορά την υπόθεση τίτλου. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά και προηγήθηκαν στο σκορ μέχρι και +14 πόντους (20-06) και +16(31-15), κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά με +11 (40-29). Στην επανάληψη ο Ομηρος μπήκε πιο δυνατά και κατάφερε να ισοφαρίσει (40-40) στο 26′. Στη συνέχεια οι ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι λίγο πριν το τέλος με τον ΒΑΟΛ να παίρνει το ροζ φύλλο με το τελικό +10.
ΒΑΟΛ-ΟΜΗΡΟΣ 74-64
Διαιτητές: Κοντίλης – Λουκαράκης.
Δεκάλεπτα: 20-08, 20-21,14-21,20-14.
ΒΑΟΛ (Βούλικας – Τάγκαλης) Αλεξανδράκης 6, Κωνσταντινάκος 5(1), Τσιριγώτης 6(1), Καπελώνης, Καρανδρέας 2, Σουλίκας 17, Χατζηλάμπρου 20(3), Καλαμάρης, Νακόπουλος 7, Τροβάς 11(2), Σκούρος, Μιχαλιός.
ΟΜΗΡΟΣ  (Μπόλιας – Σπυρέλης) Τριτάκης 2, Μοσχούρης, Λαμπρινούδης 11(1), Καρούσης 1, Φεγκουδάκης 1, Κουϊμτζής, Μακρίδης 5, Τσουρής 26(3), Βέρδης 2, Φουντουλάκος 5(1), Μενδώνης 11(1), Αλεξάκης.