Κυριακή 23 Ιανουαρίου 2011

ΕΦΗΒΟΣ-ΟΜΗΡΟΣ 55-44

Οδυνηρή εκτός έδρας ήττα για την ομάδα μας στο Κλειστό Γυμναστήριο από έναν αποφασισμένο και ατσαλωμένο αντίπαλο. Σε τραγική ημέρα όλη η περιφερειακή γραμμή του ΟΜΗΡΟΥ, δεν βρήκε...
ρυθμό στην επίθεση παρά μόνο στο δεύτερο πεντάλεπτο της 3ης περιόδου. Πολύ έξυπνα ο ΈΦΗΒΟΣ

ταμπουρώθηκε από την αρχή μέσα στη ρακέτα του και παίζοντας κορόνα-γράμματα
άφησε προκλητικά ανενόχλητους τους καλούς σουτέρ του ΟΜΗΡΟΥ. Στην επίθεση επέλεξε ένα αργό ρυθμό με απομονώσεις των καλών σολίστ του και διεισδύσεις. Ο ΟΜΗΡΟΣ που στα έως τώρα παιχνίδια του συνήθιζε να σκοτώνει από την περιφέρεια με συνοπτικές διαδικασίες τις αντίπαλες ζώνες, φάνηκε αγνώριστος επιθετικά με πρωτοφανή ακόμα και για παιδικό πρωτάθλημα αστοχία. Οι ψηλοί της ομάδας δεν έβρισκαν χώρο να δράσουν μέσα στην πολυπληθή ρακέτα του ΕΦΗΒΟΥ και όλοι οι πόντοι έμπαιναν "με ιδρώτα και αίμα".
Οι γηπεδούχοι πήραν από το πεντάλεπτο κεφάλι στο σκορ και έκλεισε την περίοδο προηγούμενος με 11-10. Τα συνεχόμενα άστοχα ελεύθερα περιφερειακά σουτ του ΟΜΗΡΟΥ προκάλεσαν εκνευρισμό κι έτσι ο ΕΦΗΒΟΣ έφτιαξε μια διαφορά 10 πόντων κλείνοντας τελικά το ημίχρονο με 27-19. Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα μετά το 25' ο ΟΜΗΡΟΣ έδειξε να ζεσταίνεται και κάλυψε γρήγορα τη διαφορά περνώντας μάλιστα μπροστά με 32-33. Η τρίτη περίοδος έληξε με 38-37 και στην τέταρτη έως το 35' το παιχνίδι πήγε πόντο - πόντο έως το 38' όπου ο ΕΦΗΒΟΣ με συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ έκανε το 49-44. Η επιθετική δυστοκία και το υπερβολικό άγχος συνεχίστηκαν για την ομάδα μας κι έτσι οι γηπεδούχοι με ψυχραιμία στις ελεύθερες βολές έφτασαν στο πανάξιο 55-44.

11-10...16-09...11-18...17-7...55-44
Γιακουμας-Μπαμπανιωτης
(Τζηκας): Αμπαζης 8, Μοσχουρης Γ 13, Μοσχουρης Π 16(1), Πολιτης, Γαλατουλας 6, Χαμετης 12, Χριστοδουλουλης.
(Λουκας): Τρυφωνιδης, Νικολακης 3, Φεγγουδακης 1, Μυλιορδος 9(3), Μακριδης 5, Ιατρου 2, Κουκουλης, Δαλατσης 2, Χατζηλαμπρου 8(1), Στακιας 14.