Δευτέρα 11 Απριλίου 2011

Ήττα για τις γυναίκες του ΒΑΟΛ

Tην ήττα με σκορ 58 – 48 γνώρισε το μεσημέρι της Κυριακής η γυναικεία ομάδα του ΒΑΟΛ από τη ΝΙΚΗ στη Λευκάδα. Πιο αναλυτικά:

Ο ΒΑΟΛ πάλεψε το παιχνίδι και στάθηκε πολύ καλά απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα που έδειξε πως μόνο τυχαία δεν κατέχει την 3η θέση της βαθμολογίας. Η ήττα προήλθε από τους αιφνιδιασμούς που εκδήλωσε η ομάδα της Λευκάδας αλλά και το πρόβλημα που διαπιστώθηκε στον τομέα των ριμπάουντ όπου ο Βούρειος έχασε 17 συνολικά. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις Χιώτισσες να αιφνιδιάζουν στα πρώτα λεπτά και να προηγούνται με 05 – 11 με καλάθια μέσα από τη ρακέτα. Μέχρι τη λήξη του Α΄ δεκαλέπτου όμως, η ΝΙΚΗ ανέκαμψε και έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 18 – 15. Στη β΄ περίοδο η ομάδα της Λευκάδας πήρε μια διαφορά (+6) που διατήρησε έως τη λήξη του ημιχρόνου 28 – 22. Στο 2ο ημίχρονο η περιφερειακές μας παίχτριες έδειξαν να «επανέρχονται» στο παιχνίδι και ο ΒΑΟΛ με ένα καλό σερί, προσπέρασε με 30 – 32 στο 26΄. Και πάλι όμως το πρόβλημα στα ριμπάουντ και οι Λευκαδιώτικοι αιφνιδιασμοί, επέτρεψαν στην αντίπαλό μας να κλείσει την 3η περίοδο προηγούμενη με 43 – 36. Με το ξεκίνημα του δ΄ δεκαλέπτου η ΝΙΚΗ έφτασε τη διαφορά στο +10 αλλά ο ΒΑΟΛ δεν είχε πει ακόμα την τελευταία του λέξη. Με αντεπίθεση διαρκείας μείωσε τη διαφορά στους 5 πόντους, 2 λεπτά πριν τη λήξη και έδειξε πως θα μπορούσε να διεκδικήσει τον αγώνα, κάτι που δεν έγινε αφού εκτός όλων των άλλων χρεώθηκε με 100% άδικη τεχνική ποινή η Θάλεια Ψώρρα τη στιγμή που είχε κερδίσει φάουλ. Με ψυχραιμία και σοβαρότητα στις τελευταίες στιγμές του αγώνα, η νίκη μεγάλωσε τη διαφορά και έφτασε δίκαια στη νίκη με τελικό σκορ 58 – 48. Η σημερινή ήττα σαφώς και δεν ήταν εκτός προγράμματος αφού η βαθμολογική διαφορά μεταξύ των σημερινών αντιπάλων είναι μεγάλη. Απλά η κακή μέρα ορισμένων βασικών ατού της ομάδας και η μη διάρκεια στην καλή απόδοση της ομάδας μας έδειξαν πως με λίγο περισσότερη προσπάθεια, ο ΒΑΟΛ θα μπορούσε να φύγει με κάτι καλύτερο από το πανέμορφο νησί του Ιονίου. Πρώτες σκόρερ για την ομάδα μας οι Παπαγεωργάκη (12π.) και Κουτουβίδη (8π. 2τρ.) ενώ για τη ΝΙΚΗ ξεχώρισαν οι Φλέγγα (20π.) και Κουφογιάννη (19π. 1τρ.)
Αρκετά καλή η διαιτησία του κ. Ντάνου αλλά κακή του κ. Χουγιάζου που αδίκησε σε καθοριστικά σημεία την ομάδα μας.
Τα δεκάλεπτα: 18 – 15, 28 – 22, 43 – 36, 58 – 48.

NIKH ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Ζαβιτσάνος) Τζάνη 7, Τελλίδου 8, Τσίμπο, Τσαντάκη 4, Σχίζα, Κρητικού, Ανιφαντή, Φλέγκα 20, Δελαπόρτα, Κουφογιάννη 19 (1).
ΒΑΟΛ ΧΙΟΥ (Βούλικας - Συμιακάκης) Ψώρρα 7 (2), Μονογιούδη 1, Πύρρου 1, Κομνηνού 7 (1), Χαβαλέ 5, Παπαγεωργάκη 12, Ζαχαριάδη, Πιτσάκη 7 (1), Κουτουβίδη 8 (2)

πηγή:vaolchios.gr