Κυριακή 9 Δεκεμβρίου 2012

ΟΜΗΡΟΣ - ΚΑΡΥΕΣ 4-1

Δυσκολώτερα από ότι δείχνει το σκορ επιβλήθηκε η ομάδα μας σήμερα της μαχητικής ομάδας των ΚΑΡΥΩΝ.

Ο ΟΜΗΡΟΣ που ξεκίνησε με απουσίες αλλά και αλλαγές στην σύνθεσή του από πολύ νωρίς ( στο πρώτο δεκάλεπτο) κατάφερε να προηγηθεί με 2-0 και να δείξει ποιος θα είναι το αφεντικό του αγώνα.Οι ΚΑΡΥΕΣ μείωσαν 5 λεπτά πριν λήξει το ημίχρονο, προσπάθησαν να ισορροπήσουν το παιχνίδι στο δεύτερο μισό του αγώνα αλλά " ξέμειναν" στο τελευταίο δεκάλεπτο , εκεί που κατάφερε ο ΟΜΗΡΟΣ να πετύχει άλλα δύο γκολ και να εδραιώσει την νίκη του.
Τον αγώνα σημάδεψαν
A)Oι αρκετές χαμένες ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες με την μερίδα του λέοντος να ανήκει στον ΟΜΗΡΟ.
B) O τραυματισμός και η αποχώρηση του Μουλάκη στο 42'( τον αντικατέστησε επάξια ο Γιοβανάκης στο 46').
 Γ) Η ακύρωση γκολ του Γιοβανάκη μετά από υπόδειξη του επόπτη στον διαιτητή Πιταούλη (κατ΄αρχάς το γκολ είχε κατακυρωθεί και έτρεξε ο διαιτητής προς το κέντρο). Άποψη της κερκίδας ότι κακώς ακυρώθηκε.
Δ) Το δοκάρι του Γιοβανάκη στο 62΄ μετά από εκτέλεση μακρινού φάουλ.
Αξιοπρόσεκτα:
A) O νεαρός Ψαρρός Γ. κάτω από τα δοκάρια του ΟΜΗΡΟΥ για πρώτη φορά σε αγώνα πρωταθλήματος , μάλιστα τα πήγε πολύ καλά.
Β) Τερματοφύλακας των Καρυών ο συγχωριανός μας Καζάκος Ν. που και αυτός τα πήγε πολύ καλά παρά τα 4 γκολ που δέχτηκε.
Γ) Ένα νέο πανό του ΟΜΗΡΟΥ που πρωτοεμφανίστηκε σήμερα ( αυτό στην φωτογραφία).
Δ) Η μικροφωνική του ΟΜΗΡΟΥ είναι γεγονός σήμερα για πρώτη φορά, ανακοινώθηκαν οι συνθέσεις των ομάδων και είχαμε μουσική πριν τον αγώνα και στην ανάπαυλα του ημιχρόνου. και
Ε) Ο καιρός που σχεδόν το πρώτο ημίχρονο έγινε ο αγώνας κάτω από βροχή και αέρα.
Τα γκολ;
5' Σέντρα από αριστερά του Σωτηράκη , σε καλή θέση ο Ζαννίκος στην περιοχή και 1-0.
10΄ Κάθετη Μουλάκη στην περιοχή, την πιάνει ο Πελαντής, ελευθερώνεται ωραία και σκοράρει με συρτό σουτ 2-0.
41' Σε φάση διαρκείας στην περιοχή μας καταφέρνει ο Γ.Τσαφαράς και σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα μας και 2-1.
85΄Σε εκτέλεση κόρνερ του Γιοβανάκη από δεξιά ο Μπανιάς ωραία πλασσαρισμένος στην μικρή περιοχή σκοράρει με σουτ από πολύ κοντά γράφοντας το 3-1.
90΄ Υπέροχο "σλαλομ" τύπου "Γιοβανάκη" που πέρασε σχεδόν όλο τον κόσμο , βγάζει στην μικρή περιοχή και ο Μαυρογιάννης που είχε πιάσει καλή θέση γράφει το τελικό 4-1.