Σάββατο 2 Μαΐου 2015

ΜΠΑΣΚΕΤ "ΠΛΑΥ ΟΦΦ" ΜΕΓΑΛΗ Ν ΙΚΗ - ΣΠΑΣΑΜΕ ΤΗΝ ΕΔΡΑ ΤΟΥ ΒΑΟΛ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΑΓΩΝΑ ΒΑΟΛ - ΟΜΗΡΟΣ 76-88

Η ιαχή: "O-O-OMHΡΟΣ" ακούστηκε για άλλη μια φορά και δόνησε πολλάκις το κλειστό του Βουρείου. Επίσης και η ιαχή: "ΝΑΤΟΙ - ΝΑΤΟΙ ΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ" ακούστηκε για πρώτη φορά φέτος με τήν λήξη του αγώνα από τους αρκετούς φίλους, μικρούς και μεγάλους της ομάδας μας.
Το πρώτο δεκάλεπτο μια ομάδα υπήρξε στο παρκέ και αυτή ήταν ο ΟΜ ΗΡΟΣ και το πήραμε με 9-25. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ρόλοι αντιστράφηκαν και ο ΒΑΟΛ ήταν αυτός που το πήρε με επι μέρους σκορ: 38-19...ναι καλά βλέπετε 38-19 πάνω σε έναν υπνωτισμένο ΟΜΗΡΟ, με την λήξη του ημιχρόνου να βρίσκει τους γηπεδούχους μπροστά 47-44. Το τρίτο δεκάλεπτο και το μισό τέταρτο ο αγώνας ήταν συναρπαστικός με τους 2 μονομάχους να πηγαίνουν πόντο πόντο. Τα τελευταία 3 λεπτά και τον Τσουρή έξω με 5 φάουλ η ομάδα μας βρήκε κουράγιο πάτησε καλλίτερα στο παρκέ καταβάλλοντας  τον κουρασμένο πλέον ΒΑΟΛ μέ 12 πόντους διαφορά . Η νίκη μας αυτή εκτός έδρας μας έφερε 2-1 στις νίκες και μας έκανε πρώτο φαβορί για τον τίτλο . (ΚΠΣ)

Νικηφόρα πέρασε από το Βούρειο ο Όμηρος στον 1ο τελικό των playoffs της Α” Ανδρών, αφού επικράτησε του ΒΑΟΛ με 76-88. Έτσι προηγείται στις νίκες με 2-1, με τη συνέχεια να περνά στα Καμπόχωρα (Τετ 6/5).
Στο ματς ο Όμηρος ξεκίνησε εντυπωσιακά και προηγήθηκε γρήγορα με διψήφια διαφορά κλείνοντας το δεκάλεπτο με 09-25, αλλά στην 2η περίοδο ο ΒΑΟΛ θα βρει ρυθμό και θα ροκανίσει σιγά σιγά τη διαφορά, μάλιστα θα περάσει και μπροστά κλείνοντας το ημίχρονο με +3 (47-44).
Στην επανάληψη οι ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι και το 4ο δεκάλεπτο, όπου εκεί οι παίκτες του Δημ. Μπόλια κατάφεραν να φτάσουν και πάλι σε διψήφια διαφορά και να πάρουν τελικά τη νίκη με +12 (76-88).
ΒΑΟΛ-ΟΜΗΡΟΣ 76-88
Διαιτητές: Αλεβίζος-Συμιακάκης
Δεκάλεπτα: 09-25, 38-19, 12-16, 17-28
ΒΑΟΛ (Βουλικας): Παπαγιαννάκης, Χιωτελλης, Τσιριγωτης, Σουλικας 24(1), Ντουλης, Σακελλάρης 1, Χατζηλαμπρου 21(3), Καλαμαρης, Νακοπουλος 4, Ζεστός 10, Καλλιμανας 16(4), Μιχαλιος
ΟΜΗΡΟΣ (Μπολιας): Κεμος, Μοσχουρης 7(1), Δοντας, Λεγατος 19(3), Φεγκουδακης 2, Κουιμτζης 2, Μακρίδης 2, Βερδης 2, Τσουρης 23(4), Φουντουλακος 12(4), Χαμετης, Στακιας 19