Σάββατο 9 Μαΐου 2015

ΣΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΒΑΟΛ - ΟΜΗΡΟΣ 73-70 ΕΦΤΑΣΕ ΤΙΣ 2 ΝΙΚΕΣ Ο ΒΑΟΛ ΕΝΑΝΤΙ 3 ΤΟΥ ΟΜΗΡΟΥ

Ένας αγώνας πραγματικό "ντέρμπυ" που εκτός από τον ΒΑΟΛ κέρδισε και το τοπικό μπάσκετ αφού  το πάθος του αγώνα η διακύμανση του "σκορ" μαζί με τον παλμό στην κατάμεστη κερκίδα έδεσαν ένα πανέμορφο μείγμα. Κερδισμένοι λοιπόν  και οι αρκετοί φίλοι τω δύο ομάδων που παραβρέθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο των Λιβαδίων.
Ζωντανός παρέμεινε ο ΒΑΟΛ στην υπόθεση τίτλου, αφού μείωσεσε 3-2 τη σειρά των τελικών για την Α” Ανδρών. Οι παίκτες του Βούλικα επικράτησαν στο κατάμεστο Βούρειο, έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς στο φινάλε του Ομήρου με 73-70 και έτσι οι δύο ομάδες έδωσαν επόμενο ραντεβού στα Καμπόχωρα την ερχόμενη Τετάρτη (9/5).
Στο ματς οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ δυνατά, με τον ΒΑΟΛ να παίρνει μια διαφορά μετά από τα πρώτα πέντε λεπτά και να κλείνει το δεκάλεπτο μπροστά με 26-19. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, έφτασαν μάλιστα και στο +14 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά υπέρ τους και έκλεισαν το ημίχρονο με +6 (39-33). Στην επανάληψη ο Όμηρος ήταν αυτός που ξεκίνησε πιο δυνατά και μείωσε για να περάσει μάλιστα μπροστά (44-45) μετά από αρκετά λεπτά στο 25′, αλλά στη συνέχεια και πάλι ο ΒΑΟΛ θα ξεφύγει και θα φτάσει σε διψήφια διαφορά όπου και θα την κρατήσει μέχρι και το 36′. Εκεί οι παίκτες του Μπόλια θα βρουν ρυθμό και με ένα σερί θα μειώσουν στο καλάθι (66-64) στο 38′. Στο φινάλε ο Λεγάτος έπειτα από διείσδυση θα διαμορφώσει το 71-70, στη συνέχεια ο Χατζηλάμπρου θα ευστοχήσει σε δύο ελεύθερες βολές για το 73-70 και στην τελευταία επίθεση ο Τσουρής θα αστοχήσει σε προσπάθεια τριών πόντων για να πάρει τελικά τη νίκη ο ΒΑΟΛ και να μειώσει σε 3-2.
ΒΑΟΛ-ΟΜΗΡΟΣ 73-70
Διαιτητές: Λουκαράκης-Γιακούμας
Δεκάλεπτα: 26-19, 13-14, 17-17, 17-20
ΒΑΟΛ (Βουλικας): Παπαγιαννάκης, Χιωτελλης, Τσιριγωτης 5(1), Σουλικας 19(2), Ντουλης, Σακελλάρης, Χατζηλαμπρου 28(4), Καλαμαρης 2, Νακοπουλος, Ζεστός 13(1), Καλιμανας 6, Μιχαλιος
ΟΜΗΡΟΣ (Μπολιας): Κοκοτας 6(2), Μοσχουρης 2, Δοντας, Λεγατος 20(1), Φεγκουδακης, Κουιμτζης 4, Μακρίδης 2, Τσουρης 12(1), Βερδης, Φουντουλακος 14(4), Χαμετης 2, Στακιας 2