Κυριακή 20 Δεκεμβρίου 2015

ΟΜΗΡΟΣ -ΒΑΟΛ 61 - 66 ΣΤΟΜΕΓΑΛΟ ΜΠΑΣΚΕΤΙΚΟ ΝΤΕΡΜΠΥ ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Οι γεμάτες κερκίδες, οι ιαχές των φιλάθλων, οι φάσεις, οι ανατροπές και το  καλό θέαμα συνέθεσαν  εικόνα πραγματικού " ντέμπυ" στον  αγώνα που έγινε χθες το βράδυ στο κλειστό των Καμποχώρων.  Έτσι ανεξαρτήτου αποτελέσματος τυχεροί όσοι βρέθηκαν και παρακολούθησαν το παιχνίδι μεταξύ δύο εκ των καλλιτέρων ομάδων του νησιού μας.
Το αγώνα περιέγραψε το : "sportschios" βς εξής:
     <Στην πρώτη του ήττα υποχρέωσε ο ΒΑΟΛ τον Όμηρο Καλλιμασιάς, αφού επικράτησε σήμερα στα Καμπόχωρα με 61-66 σε ένα ντέρμπι που τα είχε όλα, για την τελευταία 7η αγωνιστική του Α” γύρου της Α” Ανδρών. Έτσι μετά την ευρεία νίκη που πέτυχε και ο ΦΟΒ επί των Αρμολίων με 45-111, υπάρχει τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή της βαθμολογίας, με τον Όμηρο Καλλιμασιάς όμως, παρά την ήττα του, να στέφεται και φέτος πρωταθλητής χειμώνα. Στο άλλο ματς, ο ΝΟΘ επικράτησε του Κοφινά με 50-69 στο Κλειστό, πετυχαίνοντας την τρίτη του νίκη για φέτος, που τον φέρνει στην 4η θέση της βαθμολογίας.
Στο ντέρμπι των Καμποχώρων ο ΒΑΟΛ ξεκίνησε δυνατά πραγματοποιώντας ένα σερί 8-0, με τον Όμηρο όμως να ισοφαρίζει γρήγορα και μάλιστα να παίρνει και διαφορά +10 (20-10), για να κλείσει τελικά το ημίχρονο ο ΒΑΟΛ μπροστά με +1 (34-35). Στην επανάληψη οι ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι την 4η περίοδο, με τους παίκτες του Μπόλια να φτάνουν στο +7 (57-50) στο 36′. Εκεί μίλησε το βαρύ πυροβολικό του ΒΑΟΛ, Μαν. Χατζηλάμπρου, όπου με συνεχόμενα τρίποντα, οδήγησε την ομάδα του Παντ. Βούλικα στη νίκη με το τελικό 61-66.
ΟΜΗΡΟΣ-ΒΑΟΛ 61-66
Δεκάλεπτα: 20-17, 14-18, 12-10, 15-20
ΟΜΗΡΟΣ (Μπόλιας): Τριτακης, Μοσχουρης 3(1), Λαμπρινουδης 1, Καρουσης, Φεγκουδακης, Κουιμτζης 14, Μακριδης, Τσουρης 17(1), Βέρδης 2, Φουντουλακος 5(1), Μενδωνης 19, Αλεξακης
ΒΑΟΛ (Βούλικας): Αλεξανδράκης 8, Κωσταντινακος 3, Τσιριγωτης, Σουλικας 6(1), Κοκκολιας, Καρανδρεας, Χατζηλαμπρου 28(6), Καλαμαρης, Νακοπουλος 6, Τροβας 10(2), Σκούρος 3, Μιχαλιος 2>