Σάββατο 22 Φεβρουαρίου 2014

ΜΠΑΣΚΕΤ ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΣΤΑ ΛΙΒΑΔΙΑ ΦΟΒ-ΟΜΗΡΟΣ 73-77 ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ

Η νίκη μας αυτή μας φέρνει σε θέση ισοδυναμίας με τον ΦΟΒ στους αγώνες κατάταξης που θα ακολουθήσουν γιατί θα αναμετρηθούμε έχοντας από μια νίκη έκαστος. Αγωνιζόμενοι με το ίδιο πάθος στη συνέχεια μπορεί να φθάσουμε μέχρι τους τελικούς όπου εκεί όλα μπορεί να συμβούν. Μπράβο σε όλα τα παιδιά και στον προπονητή! ΚΠΣ

Ο Όμηρος ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής στην Α' Ανδρών, αφού επικράτησε στην παράταση του ΦΟΒ με 73-77 στο Βούρειο. Έτσι οι Καλλιμασιώτες έφτασαν τις έξι νίκες και τους 15 βαθμούς, αλλά σε περίπτωση ισοβαθμίας με τον ΦΟΒ στην επόμενη και τελευταία αγωνιστική θα παραμείνουν στην 3η θέση, για την τελική κατάταξη της κανονικής διάρκειας ενόψει playoff.
Στο κατάμεστο Βούρειο ο Όμηρος ξεκίνησε πιο δυνατά στο ματς έχοντας ελαφρύ προβάδισμα στο σκορ μέχρι το δεκάλεπτο. Στη συνέχεια όμως ο Πασπαλάς με την είσοδό του στο παρκέ έδωσε ψυχολογία στην ομάδα του που βρήκε ρυθμό και πήρε το τιμόνι στο σκορ μέχρι το ημίχρονο (35-29).
Στην επανάληψη ο Όμηρος, που δεν είχε σήμερα τον Στακιά, κατάφερε και προσπέρασε στο σκορ με τον Λεγάτο να βομβαρδίζει ασταμάτητα το αντίπαλο καλάθι έξω απ' τα 6.75, για να φτάσει τη διαφορά υπέρ του στο μέγιστο +8 (48-56) στο 34'. Έπειτα ήταν και πάλι η σειρά του ΦΟΒ με ένα μικρό σερί να περάσει και πάλι μπροστά στο 38' με 59-58. Στο φινάλε της κανονικής διάρκειας ο Όμηρος ήταν στο +4 (61-65), αλλά κάποια λάθη των παικτών του Μπόλια έδωσαν την ευκαιρία στον ΦΟΒ να ισοφαρίσει και να στείλει το ματς στην παράταση (65-65). Στην παράταση ο Όμηρος κατάφερε και πήρε το ροζ φύλλο με το τελικό 73-77.
ΦΟΒ-ΟΜΗΡΟΣ 73-77 (παρ.65-65)
Διαιτητές: Κοντίλης-Λουκαράκης
Δεκάλεπτα: 15-17, 20-12, 13-23, 17-13 (08-12)
ΦΟΒ (Αμέντας): Πλατής 5(1), Μιμίδης, Πνευματικούδης 2, Πασπαλάς 21(2), Κώσταλος 5, Κουιμτζής 3, Τζιάγκας, Κόττας, Αγγελίδης 26(2), Κουντουριάδης, Ζούμας 11
ΟΜΗΡΟΣ (Μπόλιας): Μοσχούρης 1, Φεγκουδάκης 6, Φλαμουράκης, Λεγάτος 31(7), Μυλιόρδος 4, Μακρίδης 7(1), Ψιακής 11(1), Φαφαλιός 10, Φουντουλάκος 5(1), Χαμέτης 2