Πέμπτη 15 Μαΐου 2014

ΜΠΑΣΚΕΤ. ΙΩΝΕΣ-ΟΜΗΡΟΣ 78-70

ΛΕΓΑΤΟΣ,ΣΤΑΚΙΑΣ ΑΠΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΑΓΩΝΑ

Στον τρίτο αγώνα των "πλαϋ οφφ" δεύτερη ήττα για την ομάδα μας. Σήμερα για τρία δεκάλεπτα φλερτάραμε με την νίκη. Στο τέταρτο δεκάλεπτο θέλετε η κούραση, θέλετε τα πολλά φάουλ έβαλαν μπροστά τους πολύ καλούς και σήμερασ ΙΩΝΕΣ.

"Τις τέσσερις νίκες έφτασαν σήμερα οι Ίωνες και απομένει ακόμα μία για να πανηγυρίσουν τον φετινό τίτλο του πρωταθλητή στην Α' Ανδρών, αφού επικράτησαν επί του Ομήρου με 78-70 στο Κλειστό Χίου.
Έτσι οι Ίωνες προηγούνται με 4-1 με τη σειρά να βρίσκει τις δύο ομάδες στα Καμπόχωρα την ερχόμενη Τετάρτη (21/5).
Στο ματς οι Ίωνες ξεκίνησαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν με 10-4 στα πρώτα τέσσερα λεπτά, με το πρώτο δεκάλεπτο να τους βρίσκει μπροστά στο καλάθι (18-17). Στη συνέχεια ο Όμηρος ισοφάρισε και προσπέρασε στο 11', με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι μέχρι και το 16' (29-30), όπου εκεί οι Καλλιμασιώτες με σωστές επιθετικές επιλογές θα διευρύνουν τη διαφορά υπέρ τους μέχρι και +5 πόντους (32-37) και να προηγούνται στο ημίχρονο με 35-40, με τρίποντη βόμβα του Λεγάτου.
Στην επανάληψη ο Όμηρος κράτησε κεφάλι στο σκορ και έφτασε μέχρι και το +9 (40-49) στο 26', για να κλείσει το 3ο δεκάλεπτο μπροστά με +6 (53-59). Στην 4η όμως περίοδο, οι Ίωνες με καλή αμυντική λειτουργία και ένα σερί 10-0 κατάφεραν να ισοφαρίσουν (61-61) και να περάσουν μπροστά με καλάθι και φάουλ του Βίλα. Έπειτα οι Ίωνες, έχοντας το ψυχολογικό αβαντάζ και με ασφυκτική άμυνα κατάφεραν και έφτασαν μέχρι το +7 (69-62) στο 37'. Εκεί ο Λεγάτος με δύο συνεχόμενα τρίποντα θα ξαναβάλει τον Όμηρο στο παιχνίδι φτάνοντας στο -3 τη διαφορά (73-70), αλλά στο φινάλε ο Βίλας με γκολ φάουλ θα ξαναβάλει την ομάδα του στο +6 (76-70), με τους Ίωνες να παίρνουν το ροζ φύλλο με το τελικό 78-70.

ΙΩΝΕΣ-ΟΜΗΡΟΣ 78-70
Διαιτητές: Λουκαράκης-Συμιακάκης
Δεκάλεπτα 18-17, 17-23, 18-19, 25-11
ΙΩΝΕΣ (Λαγός -Συριανης): Σταμέλος 10(1), Σαμιωτης 6, Λαμπρινουδης 5, Ασημακόπουλος 14(2), Κελογλου 3, Βιλλας 18(1), Γραικός, Καρουσης, Φεσκος 1, Μουμογλου 2, Μενδωνης 9, Δρόσος 10

ΟΜΗΡΟΣ (Μπολιας): Μοσχουρης 4, Κεμος, Φεγκουδακης 7, Λεγατος 22(4), Ψιακης 9(2), Σκανδάλης, Μακρίδης 2, Κουνης, Φαφαλιος 7, Φουντουλακος 3(1), Χαμετης 7(1), Στακιας 9"