Σάββατο 10 Μαΐου 2014

ΜΠΑΣΚΕΤ. ΟΜΗΡΟΣ-ΙΩΝΕΣ 61-82 , 3-1 ΣΤΑ "ΠΛΑΥ ΟΦΦ"

Στον δεύτερο κατά σειρά τελικό αγώνα των "πλαϋ οφφ" οι ΙΩΝΕΣ ήταν οι καλλίτεροι και επικράτησαν δίκαια. Όλα κρίθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο όταν η διαφορά έφτασε σε διψήφιο νούμερο. Στα άλλα δεκάλεπτα κάπως ισσοροπίσαμε τον αγώνα αλλά την καλή ψυχολογία την είχαν οι αντίπαλοιθ  με συνεπακόλουθο  τα εύκολα καλάθια.
Το 3-1 στις νίκες έκαναν σήμερα οι Ίωνες, αφού επικράτησαν με 61-82 επί του Ομήρου στον δεύτερο τελικό της Α' Ανδρών στο κατάμεστο από φιλάθλους κλειστό των Καμποχώρων.
Έτσι το επόμενο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τετάρτη (14/5, 21:00) στο Κλειστό Χίου.
Οι φιλοξενούμενοι πήραν από την αρχή το κεφάλι στο σκορ και μάλιστα έφτασαν γρήγορα σε διψήφια διαφορά (5-16) μόλις στα πρώτα 6 λεπτά του αγώνα, χάρις στην πολύ καλή αμυντική και επιθετική λειτουργία τους, για να κλείσουν το δεκάλεπτο με +14 (12-26). Στην 2η περίοδο και ενώ οι Ίωνες είχαν φτάσει μέχρι και το +17 (09-26), ο Φουντουλάκος με τρίποντο, κατεβάζει τη διαφορά σε μονοψήφια νούμερα για την ομάδα του (24-32), αλλά στη συνέχεια οι παίκτες του Γιάννη Λαγού θα ξαναβρούν ρυθμό για να εκτινάξουν και πάλι τη διαφορά στο +17 και να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με +14 (27-41).
Στην επανάληψη οι Ίωνες και πάλι μπήκαν πιο δυνατά, για να διευρύνουν τη διαφορά υπέρ τους φτάνοντας στο +23 (36-59) στο 25'. Εκεί ο Μπόλιας θα ρίξει στο παρκέ τον Φαφαλιό, ο οποίος θα πετύχει 8 συνεχόμενους πόντους και θα δώσει ψυχολογία στην ομάδα του που θα μειώσει στο +12 (52-64) στο 32'. Γρήγορα όμως και πάλι οι Ίωνες θα εκτοξεύσουν τη διαφορά στη μεγαλύτερη της τιμή, φτάνοντας στο +25 (54-79) στο 38' για να πάρουν εύκολα το ροζ φύλλο και το προβάδισμα για τον φετινό τίτλο.

ΟΜΗΡΟΣ-ΙΩΝΕΣ 61-82
Διαιτητές: Βογιατζής-Μυλωνάς
Δεκάλεπτα: 12-26, 15-15, 19-23, 15-18
ΟΜΗΡΟΣ (Μπόλιας): Μοσχούρης 4, Κέμος, Φεγκουδάκης, Λεγάτος 12, Ψιακής 7(1), Σκανδάλης, Μακρίδης 3, Φλαμουράκης 2, Φαφαλιός 10, Χαμέτης 6, Φουντουλάκος 9(2), Στακιάς 8
ΙΩΝΕΣ (Λαγός-Συριάνης): Σταμέλος 1, Φέσκος 8(2), Λαμπρινούδης 6, Ασημακόπουλος 15(1), Κέλογλου 5, Βίλλας 26(5), Γραικός 2, Σαμιώτης 15(1), Γρίγος, Μούμογλου 2, Μενδώνης 2, Δρόσος