Κυριακή 4 Μαΐου 2014

ΜΠΑΣΚΕΤ. ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΑΓΩΝΑ ΤΩΝ ΤΕΛΙΚΩΝ. ΙΩΝΕΣ-ΟΜΗΡΟΣ 75-76

Την τέταρτη κατά σειρά νίκη σε αγώνες  "ντερμπυ" έκανε σήμερα η ομάδα μας. Αυτό από μόνο του λέει πολλά! Ίσως ο καλλίτερος αγώνας μπάσκετ της φετινής περιόδου έγινε  στο κλειστό της Χίου με τυχερούς τους αρκετούς φιλάθλους ( οι περισσότεροι φίλοι της ομάδας μας) που τον παρακολούθησαν. Εναλλαγές στο σκόρ, ωραίες φάσεις κάτω  από τα δύο καλάθια,  δύναμη, ταχύτητα και πάθος βγήκε στο παρκέ και από τις δύο ομάδες. Καλλίτερη στις λεπτομέρειες η ομάδα μας δίκαια πήρε το ροζ φύλλο του αγώνα μαζί με την πρώτη της νίκη επί των ισχυρών ΙΩΝΩΝ.
<<Με κεκτημένη ταχύτητα από την μεγάλη ανατροπή επί του ΦΟΒ, ο Όμηρος επικράτησε σήμερα των Ιώνων με 76-75, έπειτα από έναν συγκλονιστικό αγώνα που κρίθηκε στο φινάλε, στο κατάμεστο Κλειστό Χίου.
Με τη νίκη αυτή οι Καλλιμασιώτες, ναι μεν μείωσαν στις νίκες σε 2-1 συνεχίζοντας ακάθεκτοι την ανοδική τους πορεία, αλλά και απέκτησαν ψυχολογικό αβαντάζ, αφού νίκησαν τους Ίωνες μετά από 3 χρόνια.
Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τον Όμηρο να κλείνει το δεκάλεπτο μπροστά με 18-23 και τον Στακιά να πετυχαίνει τρίποντο με το σφύριγμα της λήξης. Στην 2η περίοδο ο Όμηρος θα πάρει το κεφάλι στο σκορ μέχρι το 17', αλλά ο ταχύτατος Σαμιώτης, κυρίως με αιφνιδιασμούς θα βάλει την ομάδα του και πάλι μπροστά με 27-26, για να συνεχίσει ένα επιθετικό ξέσπασμα των Ιώνων που θα φτάσουν στο 37-32 στο 17'. Ο Φουντουλάκος με τρίποντο θα ισοφαρίσει ξανά για τον Όμηρο (39-39), ένα λεπτό πριν το ημίχρονο, για να στείλει την ομάδα του στα αποδυτήρια προηγούμενη με 40-44.
Στην επανάληψη ο Όμηρος μπήκε πιο δυνατά και αλλάζοντας την αμυνά του σε ζώνη, διατήρησε τη διαφορά υπέρ του (42-48) μέχρι και το 24', αλλά οι Ίωνες με ένα σερί 6-0 θα περάσουν και πάλι μπροστά στο σκορ (49-48) στο 26'. Από εκεί μέχρι και το τέλος δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ καμία ομάδα.
Στο τελευταίο λεπτό οι Ίωνες θα πετύχουν καλάθι και θα προηγηθούν με 75-73, αλλά ο Στακιάς στη συνέχεια θα πάρει το επιθετικό ριμπάουντ και θα πετύχει καλάθι και φάουλ για να ισοφαρίσει (75-75) και να βάλει μπροστά την ομάδα του με 76-75 ευστοχώντας στη βολή, 12 δευτερόλεπτα για το τέλος. Οι Ίωνες στην τελευταία επίθεση του αγώνα, με όλο το γήπεδο όρθιο, θα αστοχήσουν σε σουτ του Μενδώνη και έτσι ο Όμηρος θα πάρει τη νίκη.

ΙΩΝΕΣ-ΟΜΗΡΟΣ 75-76
Διαιτητές: Κοντίλης-Βογιατζής
Δεκάλεπτα 18-23, 22-21, 16-17, 19-15
ΙΩΝΕΣ (Λαγός-Συριάνης): Σταμέλος 3(1), Σαμιώτης 17(1), Λαμπρινούδης 7(1), Ασημακόπουλος 10(1), Κέλογλου, Γρίγος, Γραικός 7, Βίλας 5(1), Φέσκος, Μούμογλου 8, Μενδώνης 7, Δρόσος 11
ΟΜΗΡΟΣ (Μπόλιας): Μοσχούρης 2, Κέμος, Στακιάς 23(1), Χαμέτης, Φουντουλάκος 6(1), Φαφαλιός 2, Φλαμουράκης, Μακρίδης 12, Σκανδάλης, Ψιακής 9(1), Λεγάτος 16, Φεγκουδάκης 6