Πέμπτη 22 Μαΐου 2014

ΜΠΑΣΚΕΤ. ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΗΡΩΪΚΗ ΝΙΚΗ ΣΤΑ "ΠΛΑΥ ΟΦΦ" ΟΜΗΡΟΣ-ΙΩΝΕΣ 65-59

Και έτσι μπορούμε να πούμε ότι οι μπασκετμπολίστες του ΟΜΗΡΟΥ "παίζουν σαν ήρωες".
Κόντρα σε όλα τα προγνωστικά η ομάδα μας στάθηκε όρθια για άλλη μιά φορά και από μείον 15 στα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου κατάφερε να πάρει την νίκη με 6 πόντους
"Πολύ σκληρός για να πεθάνει και στους τελικούς αποδείχθηκε ο Όμηρος, που επικράτησε σήμερα των Ιώνων με 65-59 στα Καμπόχωρα στον 4ο τελικό και έτσι μείωσε τις νίκες σε 4-2.
Η σειρά τώρα μεταφέρεται στο Κλειστό Χίου το Σάββατο 31/5.
Στο ματς οι Ίωνες μπήκαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν με 3-8, αλλά στη συνέχεια ο Όμηρος ισοφάρισε στο 7' (12-12). Έπειτα οι Ίωνες χρειάστηκαν μόλις 2 λεπτά για να εκτινάξουν τη διαφορά σε διψήφια νούμερα και με ένα σερί 10-0, έφτασαν γρήγορα στο 12-22, που ήταν και το σκορ του 1ου δεκαλέπτου. Στην 2η περίοδο οι Ίωνες συνέχισαν να διευρύνουν τη διαφορά, φτάνοντας στο μέγιστο +15 (23-38) του αγώνα, για να πάνε στα αποδυτήρια με +11 (28-39).
Στην επανάληψη, οι παίκτες του Μπόλια κατάφεραν να ψαλιδίσουν σιγά σιγά τη διαφορά, μέχρι που ισοφάρισαν και με τρίποντο του Φουντουλάκου πέρασαν μπροστά στο σκορ με 43-41, για να κλείσουν το 3ο δεκάλεπτο μπροστά με +6 (49-43). Στα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου, οι Καλλιμασιώτες έφτασαν τη διαφορά στο μέγιστο +9 (52-43) υπέρ τους, με τον Βίλα να ευστοχεί σε τρίποντο λίγο αργότερα και να μειώνει στο καλάθι (52-50) για τους Ίωνες στο 34'. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, ο Όμηρος κράτησε σταθερά το προβάδισμα που είχε για να πάρει το ροζ φύλλο και να μειώσει τις νίκες σε 4-2.
Μελανό σημείο του αγώνα, ο σοβαρός τραυματισμός στο γόνατο του Φαφαλιού στο 24'.

ΟΜΗΡΟΣ-ΙΩΝΕΣ 65-59
Διαιτητές: Λουκαράκης-Γιακούμας
Δεκάλεπτα: 12-22, 16-17, 21-04, 16-16
ΟΜΗΡΟΣ (Μπολιας): Μοσχουρης 2, Ψιακης 5(1), Μακριδης 4, Φεγκουδακης 2, Λεγάτος, 21(3), Φουντουλάκος 12(4), Χαμετης Φαφαλιος 2, Φλαμουρακης, Σκανδάλης, Δρίτσας, Στακιας 17
ΙΩΝΕΣ (Λαγος-Συριανης): Σταμέλος ,Γριγος, Φεσκος, Λαμπρινουδης 7(1), Ασημακόπουλος 8, Βίλας 16(3), Μουμογλου 9, Δρόσος 6, Μενδωνης 2, Σαμιωτης 11(1), Κελογλου, Καρουσης"