Σάββατο 14 Μαΐου 2016

ΠΡΩΤΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ ΜΠΑΣΚΕT: ΒΑΟΛ- ΟΜΗΡΟΣ 70-72 ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ

Απόψε το Χιώτικο μπάσκετ κέρδισε πόντους, δράστες οι δύο μονομάχοι ΒΑΟΛ και ΟΜΗΡΟΣ όπου σε  ένα καταπληκτικό παιχνίδι αυστηρώς ακατάλληλο για καρδιακούς τα "έδωσαν όλα" για την νίκη. Ο αγώνας είχε ρυθμό,  ταχύτητα, δυνατές μονομαχίες και πάθος , υλικά που συνθέτουν ένα πραγματικό ντέρμπυ. Οι δύο παρατάσεις μαρτυρούν του λόγου το αληθές. Την νίκη την πήραν οι αθλητές μας γιατί φάνηκε ότι την ήθελαν λίγο παραπάνω από τους αντιπάλους,
Έτσι μιας και ο ΒΑΟΛ κουβαλάει 2 νίκες από την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος το σκορ έγινε 2-1. Πρωταθλήτρια η ομάδα που θα φτάσει πρώτη τις 4 νίκες. Ο επόμενος αγώνας στην έδρα μας στο κλειστό των Καμποχώρων την ερχόμενη Τετάρτη 18 ΜΑΙΟΥ και ώρα 19:30.
ΚΠΣ
"Εναν συναρπαστικό αγώνα με 2 παρατάσεις παρακολούθησαν όλοι όσοι βρεθήκαν στο Βούρειο για τους τελικούς play-off της Α’ανδρών. Νικήτρια ομάδα ήταν του Ομήρου που κέρδισε στην 2η παράταση με 70-72 και μείωσε σε 2-1 ,με τον πρωταθλητή να είναι αυτός που θα φτάσει πρώτος στις 4 νίκες. Στο παιχνίδί οι παίχτες του Βούλικα προηγήθηκαν με 10-4 αλλά βρήκαν λύσεις οι παίχτες του Μπόλια και προηγήθηκαν στο 1ο δεκάλεπτο με 16-17 και κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το 38′,εκει προηγήθηκε ο ΒΑΟΛ με 52-51 με τρίποντο του Χατζηλάμπρου. Στην κανονική διάρκεια στα τελευταία λεπτά ο Τσουρής με τρίποντο έφορε ξανά μπροστά τον Όμηρο και το παιχνίδι στο 52-54 και μετά ο Φουντουλάκος με 1/2 βολές 34΄ δευτερόλεπτα πριν την λήξη στο 52-55 αλλα με τρίποντο του Χατζηλάμπρου ισοφάρισε το παιχνίδι .Στα τελευταία 24΄δευτερόλεπτα ο Κουιμτζής πήρε την επίθεση κάτω από το καλάθι αλλά αστόχησε και ο Σουλίκας κέρδισε βολές 4΄ δευτερόλεπτα πριν την κόρνα ,άλλα αστόχησε και στις δύο και πήγε το παιχνίδι στην παράταση. Στις 2 παρατάσεις οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο αλλά ο Όμηρος ήταν πιο εύστοχος στις βολές και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

ΒΑΟΛ-ΟΜΗΡΟΣ  70-72 (καν.διαρκεια 55-55, 2η παρ. 64-64)
Δεκάλεπτα: 16-17, 10-16, 12-10, 17-12, 9-9, 6-8
ΒΑΟΛ (Βούλικας) Αλεξανδράκης 13, Παπαγιαννάκη, Τσιριγώτης , Σουλίκας 10 (2), Χιωτέλλης, Αγγελής, Χατζηλάμπρου 16(4), Καλαμάρης, Κωσταντινάκος 12 (2), Τροβάς 6(1), Καρανδρέας, Μιχαλίος
ΟΜΗΡΟΣ (Μπόλιας) Τριτάκης, Μοσχούρης 7(1), Λαμπρινούδης 2, Αλεξάκης , Φεγκουδάκης 2, Κουιμτζής 10, Τσουρής 20(1), Μακρίδης 2, Βέρδης 2, Φουντουλάκος 18(4), Μενδώνης 9, Δοντάς,"