Πέμπτη 28 Απριλίου 2011

Ειδικό πρωτάθλημα ανόδου στη Γ' Εθνική

Ο Πανναξιακός επικράτησε  σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι με  51-53 του Ιβίσκου  και έθεσε σοβαρή υποψηφιότητα για την άνοδο κάνοντας  το 2-0  στο τουρνουά.
Στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης οι δυο ομάδες προσπαθούσαν να ελέγξουν τον ρυθμό δίνοντας έμφαση κυρίως στην άμυνα τους.Επιθετικά ήταν άτολμες με τον Πανναξιακό  να προσπαθεί να ακουμπίσει την μπάλα στον ψηλό ενώ από την άλλη ο Ιβίσκος επιχείρησε να σκοράρει κυρίως από την περιφέρεια.
Στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Νάξου ήταν καλύτερη και βασιζόμενη κυρίως στην καλή αμυντική της λειτουργεία κατόρθωσε να πάρει ελαφρύ προβάδισμα στο ημίχρονο (21-26).
Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου  ο Πανναξιακός ήταν σαρωτικός σε άμυνα και επίθεση σε αντίθεση με τους παίκτες της Ρόδου που έδειχναν να τα έχουν χαμένα. Προς το τέλος όμως της περιόδου με το σκορ να είναι στο 24-36 ο Ιβίσκος αφυπνίστηκε και έκανε την μεγάλη ανατροπή  φέρνοντας τον αγώνα στον πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου ( 35-36)
Στο ξεκίνημα του τελευταίου μέρους το παιχνίδι πήγαινε πόντο- πόντο με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Και οι δυο ομάδες ήθελαν πολύ να φτάσουν στην δεύτερη νίκη τους στο τουρνουά και αυτό το έδειξαν και στο παρκέ, κυνηγόντας όλες τις φάσεις. Στα τελευταία λεπτά ο αγώνας πήρε φωτιά με τον Πανναξιακό να παίρνει την νίκη κυριολεκτικα στα τελευταία δευτερόλεπτα.
Δεκάλεπτα: 11-12, 21-26, 35-36, 51-53 Ιβισκος-Πανναξιακος
πηγη:.onsports
Ο Πολυκράτης στο ντεμπούτο του στο Μέτς Α  επικράτησε με 46-74 του Παλλεσβιακού, αναγκάζοντας τον στη δεύτερη σερί  ήττα του στο τουρνουά.
Δεκάλεπτα: 12-22, 24-37,30-53, 46-74
Διαιτητές: Κανακάρης , Ουσταμπασίδης
Πολυκράτης( Καρράς): Αντωνούσος 2, Καραβασίλης 10 (2), Σταθακιός 3(1), Μυτιληνού 31 (2), Πατελίδας 3, Βογιατζής 2, Καπότας, Νικολαϊδης 11, Αγοραστός, Κυριαζής 4, Μιχελίδης 4, Σημαντήρας 4
ΕΠΓΣ Παλλεσβιακός(Γιαννίκος): Παπάζογλου, Σταμούλης 2, Ιατρού 2, Βέτσος, Ζωϊτος 8, Αναστασίου 7, Χρυσουλάκης 15 (2), Αβαγιανός 4, Παναγιωτίδης 4, Ρούσσος 4
1.Πανναξιακος 2-0 125-97  4
2.Ιβίσκος 1-1 125-118 3
3.Πολυκράτης 1-0 74-46 2
4.Παλλεσβιακος 0-2 92-146 2