Σάββατο 7 Δεκεμβρίου 2013

ΜΠΑΣΚΕΤ Α΄ΧΙΟΥ ΟΜΗΡΟΣ-ΦΟΒ 56-80

Οποιαδήποτε ομάδα απέναντι στον σημερινό  ΦΟΒ δεν θα είχε καμιά τύχη, πόσο μάλλον η μέτρια ομάδα μας που στα 3 πρώτα δεκάλεπτα δεν της βγήκε τίποτα, χαμένα εύκολα "λεϊπ απ" , τρομερή αστοχία κάτω από τα καλάθια και  πολλά αβίαστα λάθη. Έτσι η βαριά ήττα  σε έναν αγώνα που τον θεωρούσαμε "ντέρμπυ" ήρθε σαν φυσικό επακόλουθο. Θα πρέπει να ανατρέξει κανείς στο μακρινό παρελθόν για να ανακαλύψει 22 πόντους συγκομιδή σε ένα ολόκληρο ημίχρονο και 35 στο 30' του αγώνα. Το περισσότερο τρέξιμο του ΟΜΗΡΟΥ στο τέταρτο δεκάλεπτο σε συνδυασμό με το χαλάρωμα του  ΦΟΒ  απέφερε 21 πόντους, παρά την λευκή πετσέτα του Μπόλια μετά το 38΄.
Τα δεκάλεπτα:  10-26, 12-17, 13-19 και 21-18.
Το πρωτάθλημα έχει δρόμο ακόμα και όλα μπορούν να συμβούν, σίγουρα όμως ο ΦΟΒ με τέτοιες εμφανίσεις δύσκολα θα το χάσει.

ΚΠΣ

"Σε εύκολη υπόθεση μετέτρεψε το ντέρμπι ο ΦΟΒ, που μετά από τη νίκη που πέτυχε σήμερα επί του Ομήρου με 56-80, παρέμεινε μόνος αήττητος για τη φετινή σεζόν, έπειτα από 6 αγώνες.
Όμηρος και ΦΟΒ ξεκίνησαν δυνατά το ματς, όπου μέχρι και το 8' πήγαιναν χέρι χέρι (10-12). Η πίεση όμως των παικτών του Βροντάδου, έφερε λάθη και αστοχία στους Καλλιμασιώτες και έτσι ο ΦΟΒ έπειτα από ένα σερί 14-0, κατάφερε να εκτοξεύσει τη διαφορά μέσα σε μόλις 2 λεπτά στο +16 για το 1ο δεκάλεπτο (10-26). Ο ΦΟΒ συνεχίζοντας την πολύ καλή και πιεστική άμυνα σε όλο το γήπεδο, έβρισκε εύκολα καλάθια έπειτα από κλεψίματα που τελείωναν σε αιφνιδιασμούς, αυξάνοντας κι άλλο τη διαφορά που σταμάτησε στο +21 (22-43) στο ημίχρονο. Η επανάληψη συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο, με τον Όμηρο να μην μπορεί να βρει ρυθμό και να ακολουθήσει τον αντίπαλο, που έφτασε μέχρι και τους +29 πόντους στο 32'. Έπειτα ο Αμέντας έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του, με τον Όμηρο να μειώνει και να διαμορφώνει το τελικό 56-80.

ΟΜΗΡΟΣ - ΦΟΒ 56-80
Διαιτητές: Κοντίλης-Λουκαράκης
Τα δεκαλεπτα: 10-26, 12-17, 13-19, 21-18
Ομηρος (Μπολιας-Μαναρας): Μοσχουρης 6, Ανδρεάδης, Ψιακης 6(1), Λεγατος 11(1), Μυλιορδος, Φεγκουδακης, Μακρίδης 3, Φλαμουρακης, Φαφαλιος 7, Φουντουλακος 3(1), Χαμετης 2, Στακιας 18
ΦΟΒ (Αμεντας-Εσκιδης): Πλατης 2, Μιμιδης, Πνευματικουδης, Πασπαλας 16, Μοσχουρης 5(1), Κουιμτζης 9, Τζιαγκας 9, Κωσταλος 8, Κοττης, Αγγελίδης 19(3), Κουντουριαδης 4(1), Ζουμας 6 "