Σάββατο 22 Μαρτίου 2014

ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ ΦΟΒ-ΟΜΗΡΟΣ 79-60

"Στο Βούρειο, ο ΦΟΒ επικράτησε εύκολα του Ομήρου με 79-60 και διπλασίασε τις νίκες του (2-1), με τους Καλλιμασιώτες να στερούνται τον Λεγάτο από το 8ο λεπτό, αφού τραυματίστηκε στον αστράγαλο και αποχώρησε. Οι ομάδες ξεκίνησαν δυνατά και στο δεκάλεπτο ο ΦΟΒ είχε ελαφρύ προβάδισμα στο σκορ, τελειώνοντας με 25-20. Στη συνέχεια όμως, οι παίκτες του Αμέντα εκμεταλλευόμενοι τα λάθη του Ομήρου ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (34-23) στο 15' και έκλεισαν το ημίχρονο με +13 πόντους (44-31).
Στην επανάληψη, ο ΦΟΒ πάτησε κι άλλο το γκάζι και με ένα σερί 8-0 έφτασε στη μέγιστη διαφορά υπέρ του στον αγώνα με +21 (52-31) μόλις τρία λεπτά μετά το ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου. Στην 4η περίοδο ο Όμηρος πίεσε και μείωσε τη διαφορά στους 10 πόντους (65-55), αλλά στη συνέχεια και πάλι ο ΦΟΒ θα πετύχει ένα σερί 9-0 και θα στείλει και πάλι το ματς στο 74-55, για να πάρει τελικά μια άνετη νίκη.
Το πάθος των παικτών και από τις δύο ομάδες οδήγησε σε αρκετούς τραυματισμούς (Λεγάτος στο 8', Ζούμας στο 25', Μοσχούρης στο 26' και Κώσταλος στο 29') με αποτέλεσμα να διακοπεί ο αγώνας αρκετές φορές.

ΦΟΒ-ΟΜΗΡΟΣ 79-60
Διαιτητές: Γιακούμας-Βογιατζής
Δεκάλεπτα: 25-20, 19-11, 19-17, 16-12
ΦΟΒ (Αμέντας): Πλατής 7(1), Κιρκινέζης, Φραγκομίχαλος, Πασπαλάς 4, Κώσταλος 12(1), Κουιμτζής 9, Στείρος 2, Μιμίδης 5, Αγγελίδης 29(4), Κουντουριάδης , Ζούμας 11
ΟΜΗΡΟΣ (Μπόλιας): Μοσχούρης 4, Κέμος, Φλαμουράκης , Λεγάτος 9(1), Μυλιόρδος , Φεγκουδάκης 4, Μακριδης 7(1), Ψιακής 18(3), Φαφαλιός 3, Χαμέτης, Στακιάς 8, Φουντουλάκος 7(1)"