Σάββατο 18 Δεκεμβρίου 2021

ΠΕΡΙΠΕΤΙΩΔΗΣ ΝΙΚΗ ΑΛΛΑ ΝΙΚΗ, ΟΜΗΡΟΣ - ΙΩΝΕΣ 64-58 ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ

Δύσκολη επικράτηση επί των καλών ΙΩΝΩΝ και  2 στα 2 για την ομάδα μας που έβαλε σοβαρή υποψηφιότητα για την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Ο αγώνας μπορεί να χωριστεί σε 3 κομμάτια.

1. Το πρώτο δεκάλεπτο με κυρίαρχη την ομάδα μας , έληξε με 20-13.

2. Τα επόμενα 27,5  λεπτά με κυρίαρχους τους αντιπάλους , επιμέρους σκορ: 25-39 ( μεγάλη αστοχία  για τον ΟΜΗΡΟ , αντίθετα οι ΙΩΝΕΣ  με καλή άμυνα και υπεροχή  κάτω από τα καλάθια μπορούσαν και καλλίτερα)

3.  Τa επόμενα 2.5 λεπτά συν αυτά τα 5 της παράτασης με κυρίαρχο τον ΟΜΗΡΟ όπου η σφικτή άμυνα η πείρα και το βάθος του πάγκου συν τη ψυχή κυρίως της παλιάς ΄΄φρουράς΄΄ του έδωσαν το επιμέρους σκορ  19 -6  και την μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα:  20-13, 6-9, 10-16   και 16-14. Παράταση 12-6 Σκορ: 64-58

ΟΜΗΡΟΣ( Βολικάκης) Mυτακίδης 6, Μοσχούρης, Τζωρτζής 15(2), Συμιτσάκης 8, Φεγκουδάκης 6, Παρμενίδης 8, Βογιατζής  11 ( 1 ), Ορφανόπουλος, Τσολάκογλου, Φουντουλάκος 10 ( 2) , Χαμέτης και Πετροπανάγος.

Τον αγώνα σημάδεψε η 15λεπτη περίπου διακοπή ηλεκτρικής ενέργειας στον φωτεινό πίνακα και μερικό ''μπλάκ αουτ΄' στην σάλα ''  2,5 αγωνιστικά λεπτά πριν το τέλος. Εκ του αποτελέσματος συμπεραίνεται: a) η ανασυγκρότηση της ομάδας μας και β) η διακοπή  του αγωνιστικού ρυθμού των αντιπάλων.