Τετάρτη 15 Φεβρουαρίου 2023

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Κ16 : ΗΡΑΚΛΗΣ/ΟΜΗΡΟΣ - ΚΟΦΙΝΑΣ/ΚΛΑΣΙΚΟ 6-0

Ευρεία νίκη για τους εφήβους μας σήμερα το απόγευμα στην Καλλιμασιά απέναντι στην ενωμένη ομάδα Κοφινα/Κλασικου γι την πρώτη αγωνιστική του β΄γύρου του πρωταθλήματος Κ16.

Για την 6η αγωνιστική της κατηγορίας Κ-16 η ομάδα μας Ηρακλής/Όμηρος κάνοντας το καλύτερο της παιχνίδι μέχρι σήμερα επιβλήθηκε της αντίστοιχης ομάδας Κοφινάς/Κλασσικό με σκορ 6-0.

Κυρίαρχη σε ολόκληρο τον αγώνα η ομάδα μας, είχε την κατοχή, έκανε δεκάδες φάσεις και έπαιξε κατά διαστήματα πολύ όμορφο ποδόσφαιρο.

Το παιχνίδι κρίθηκε από το πρώτο ημίχρονο όπου το σκορ ήταν 4-0.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα τα παιδιά παρουσιάστηκαν σοβαρά στο παιχνίδι τους και πολύ πειθαρχημένα .

Το σκορ άνοιξε ο Παπαμινιώδης με πλασέ σουτ ύστερα από πάσα του Χεργκι μόλις στο 11ο λεπτό.

Στο 20 μετά από κάθετη ασίστ πάλι του Χεργκι ο βαβυλουσακης με έξοχο σουτ έκανε το 2-0.

Το πιο όμορφο γκολ από όλα το πέτυχε ο Παπαμονιώδης με φανταστικό αριστερό σουτ έξω από την περιοχή κάνοντας το 3-0 στο 32ο λεπτό.

Το σκορ του ημιχρόνου το έκλεισε ο Χέργκι με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 37.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ρυθμοί έπεσαν , έγιναν όλες οι αλλαγές και έπαιξαν και όλα τα παιδιά .

Η ομάδα κυκλοφόρησε την μπάλα και πέτυχε και άλλα δύο γκολ .

Το 5-0 με τον Σιγούνη Γιώργο με πλασέ μέσα από την περιοχή και το 6-0 με τον Κατσανικο με πολύ ωραία κεφαλιά μετά από κόρνερ του Σεζάί .

Αξίζει να σημειωθεί ότι για 10λ η ομάδα του Κόφινα έπαιξε με 9 παίχτες λόγω τραυματισμών δύο παιχτών και ενώ είχαν κάνει όλες τις αλλαγές.

Η ομάδα μας σε ένδειξη fair play για το ίδιο διάστημα αγωνίστηκε και αυτή με 9 παίχτες.

Πολλά συγχαρητήρια για την νίκη μας που ήταν σημαντική για την προσπάθεια να τερματίσουμε στην τετράδα των τελικών.