Κυριακή 29 Μαρτίου 2015

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΟΜΗΡΟΣ - ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ 2-0

Άλλη μια  μεγάλη ν ί κ η ήρθε σήμερα το απόγευμα στην Καλλιμασιά για την ομάδα μας, η 4η κατά σειρά. Αυτή η Ν Ι Κ Η απέναντι στον σκληροτράχηλο Ποσειδώνα Καρδαμύλων - ο οποίος μας είχε νικήσει φέτος 2 φορές στα Καρδάμυλα σε κύπελλο και πρωτάθλημα- σε συνδυασμό με το χθεσινό στραβοπάτημα της τρίτης στην βαθμολογία Δάφνης μας φέρνει ένα βαθμό πίσω από την Δάφνη και θέτει τις βάσεις για την κατάκτηση της  τρίτης θέσης.   Η ομάδα μας μπήκε στον αγώνα σοβαρή με προτεραιότητα στην άμυνα , κάθε επίθεσή μας όμως έφερνε ταραχή στην άμυνα των αντιπάλων.Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς πολλές φάσεις. Το 1-0 έγινε μετά από μακρινό πλάγιο του Παπαλάνη από δεξιά στο 44΄, ο Πελαντής σηκώθηκε ψηλά ,με το κεφάλι έδωσε "ασσιστ" στο Ρε που με το κεφάλι και αυτός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η αμέσως επόμενη φάση ήταν η  καλλίτερη του Ποσειδώνα όταν επιθετικός τους σουτάρισε στο αριστερό κάθετο δοκα΄ρι του Νησιώτη.Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα δεν άλλαξε, η ομάδα μας κράτησε τον έλεγχο του αγώνα. Στο 50΄ο Πελαντής διεκδίκησε και κέρδισε την μπάλα έξω από την περιοχή, την έσπασε στον αφύλακτο Ρε ο οποίος σουτάρσηε κατ΄ευθαίας πάνω στον αντίπαλο τερματοφύλακα, ήταν η καλλίτερη ευκαιρία για τον Ομηρο.  Στο 80΄ήρθε το 2-0 όταν ο Γαλάτουλας έβγαλε κάθετη στον Ρε που μπήκε μέσα στην περιοχή και  με την σειρά του ,  με άψογο τρόπο, έδωσε "ασσιστ" στον Πελαντή,ο τελευταίος δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα και να πετύχει το εικοστό έκτο του φετινό γκολ.                                                                                                            Όμηρος:  ( Λαγούδης)  Νησιώτης, Παπαλάνης, Γιαζιτζόγλου, Κούτσουρας, Κούτικας  (89΄Κικιλής.), Αγορής, Μουλάκης, Γαλάτουλας, Πελαντής, Λαγκώνας( 70΄Ψαρούδης) , Ρες(80΄Μαυρογιάννης Θ.).    Την 18άδα σημπλήρωσαν   οι: Κοκοκύρης Ι. Σωτηράκης και Κουφογιάννης.        ΚΠΣ                                 .