Πέμπτη 23 Μαΐου 2019

ΦΟΒ - ΟΜΗΡΟΣ 70-69 ΚΑΙ 3-2 Ο ΦΟΒ

Σε ένα αγώνα αντάξιο του θεσμού και συναρπαστικό στο τελευταίο δεκάλεπτο, σε έναν αγώνα με 2 όψεις όπου στο πρώτο μισό ο ΦΟΒ ήταν καλλίτερος με επιμέρους σκορ 48-33, ενώ ο ΟΜΗΡΟΣ που παραλίγο να κάνει την ολική ανατροπή και το λεγόμενο ''μπρέϊκ'', ήταν καλλίτερος στο δεύτερο μισό με επιμέρους σκορ 22-36, ο ΦΟΒ κατάφερε να αποδράσει νικητής κάνοντας το 3-2 στη σειρά των τελικών.

''Σε ένα κατάμεστο Βουρειο έγινε ο 3ος τελικος για στην Α’Ανδρων  σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που βρήκε νικητή τον ΦΟΒ με 70-69.Η ομάδα του Αμέντα πήρε από την αρχή κεφάλι στο σκορ και προηγήθηκε με 24-18 στο 1ο δεκάλεπτο ενώ στο ημίχρονο έφτασε να είναι μπροστά και με +15, 48-33.Στο 2ο ημίχρονο οι παίχτες του Μπολια ξύπνησαν και βρήκαν επιθετικές λύσεις και με καλες άμυνες  μείωσαν σε 58-54. Το 4ο δεκάλεπτο δεν ήταν για καρδιακούς αφού στα τελευταία 3 τελευταία λεπτά ο Όμηρος πέρασε μπροστά στο σκορ για πρωτη φορα με 61-63 με τριποντο του Χατζηλαμπρου αλλα στην συνέχεια με καλάθι του Πατελιδα και μια βολή του Ρόκα ο ΦΟΒ ξαναπέρασε μπροστά με 64-63 και στο εναμιση λεπτο πριν το τελος ευστοχησε ο Ρόκας σε δυο βολες και πηγε το σκορ στο 66-63 αλλα ο Ζυγούρας με τριποντο ισοφάρισε σε 66-66. Στο τελευταίο λεπτό ο ΦΟΒ με βολη του Λεγατου και καλαθι και φαουλ του Ρόκα έφτασε το σκορ στο 70-66 αλλα ο Όμηρος με τριποντο του Χατζηλαμπρου πήγε το σκορ στο 70-69 στα 33 » δευτερόλεπτα , μετα  έχασε την επίθεση ο ΦΟΒ με τον Όμηρο να έχει την τελευταία φάση και τον Χατζηλαμπρου να αστοχεί σε δίποντο και τον ΦΟΒ να παίρνει το 3ο ροζ φύλλο αγώνα και να θέλει άλλη μια νίκη για να αναδειχθεί πρωταθλητής Χίου. Επόμενος αγώνας »4ος τελικος » Τετάρτη 29 Μαΐου στα Καμποχωρα λογικά στις 20:00.
ΦΟΒ-Ομηρος 70-66
Δεκάλεπτα: 24-18, 24-15, 10-21, 12-15
ΦΟΒ(Αμέντας) Ρόκας 19(2),Λαμπρινούδης 14(2), Λεγάτος 20(4), Πνευματικούδης, Πατελίδας 4, Γιαννακός 2, Παρμενίδης, Μυτιληνού 2, Λεωδης, Γεωργιάδης 9(1), Κουντουριάδης
Ομηρος (Μπόλιας) Ζυγούρας 5(1), Μοσχούρης, Τσιριγώτης 9, Σιμιτσάκης 3, Φεγκουδακης 11(1), Χατζηλάμπρου Μαρ, Ανδρεάδης, Μακρίδης 6, Χατζηλάμπρου Εμ 15(3), Κανελλόπουλος 3(1), Χαμέτης 15, Μιχαλιός 2''