Πέμπτη 30 Μαΐου 2019

ΜΕΓΑΛΗ NIKH KAI ΟΜΗΡΟΣ -ΦΟΒ 83-73

Σαν χείμαρρος ο ΟΜΗΡΟΣ από το πρώτο λεπτό πήρε κεφάλι το σκορ  και παίζοντας ένα καταπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο πίστεψε  στην νίκη  και την πήρε. Ο αντίπαλος σε απεγνωσμένη αντεπίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο κατάφερε να μειώσει  αλλά δεν ήταν αρκετό να ανατρέψει το αποτέλεσμα. Το αποτέλεσμα δίκαιο  φέρνει την ομάδα μας στον τελευταίο μεγάλο τελικό στα Λειβάδια όπου ο νικητής θα στεφθεί και πρωταθλητής Χίου.
Στην όμορφη ατμόσφαιρα του κλειστού έδωσαν τόνο και χρώμα οι  δυναμικοί μικροί φίλοι της ομάδας Για άλλη μια φορά η ιαχή : ''ΟΜΗΡΟΣ-ΟΜΗΡΟΣ'' επικράτησε και δονούσε το γυμναστήριο σε όλη την διάρκεια του αγώνα.
Πραγματοποιήθηκε ο 4ος τελικός στην Α’Ανδρων στο κατάμεστο Κλειστό Καμποχώρων με τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο γηπεδο να εμψυχώνουν τους παίχτες των δύο ομάδων που πρόσφεραν άλλον έναν πραγματικό αγώνα ντέρμπι που βρήκε νικήτρια την ομάδα του Ομήρου με 83-73.Για πρώτη φορά από τον θεσμό των playoff της Τ.Ε.ΕΟΚ Χιου πάει η σειρά σε 7ο παιχνίδι (5ος τελικος) αφού το σκορ πήγε 3-3 με την σειρά να ολοκληρώνεται στον Βουρειο. Στον αγώνα από την αρχή πήρε κεφάλι ο Όμηρος και έφτασε να προηγείται στο ημίχρονο με +20 ,47-27 .Το 3ο Δεκάλεπτο κύλησε με τον ίδιο τρόπο με το σκορ στο 66-47 για να έρθει άλλο ένα 4ο δεκάλεπτο με τον ΦΟΒ να φέρνει το παιχνίδι στους -6 79-73 στο τελευταίο λεπτο αλλά στο τέλος να είναι άστοχος και ο Όμηρος να παίρνει το 3ο ροζ φύλλο αγώνα.
Ομηρος-ΦΟΒ 83-73
Δεκαλεπτα: 19-18, 28-09, 19-20, 17-26
Ομηρος (Μπόλιας) Ζυγούρας 3(1), Μοσχούρης 16(4), Τσιριγώτης 8, Σιμιτσακης 7, Φεγκουδάκης 2, Χατζηλάμπρου Μαρ 2, Χατζηλαμπρου Εμ 18(2), Μακρίδης 10, Ανδρεάδης, Κανελλόπουλος, Χαμέτης 15, Μιχαλιός 2
ΦΟΒ (Αμέντας) Ρόκας 4, Λαμπρινούδης , Πνευματικούδης, Λεγάτος 22(4), Πατελίδας 3, Παρμενίδης , Γιαννακός 6,  Βλάτας, Μυτιληνού 6, Γεωργιαδης 29(6), Αργυρούδης 3, Κουντουριάδης