Κυριακή 6 Απριλίου 2014

ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ ΦΟΒ - ΟΜΗΡΟΣ 76-78

Μεγάλη νίκη πήραμε εκτός έδρας από την καλή ομάδα του ΦΟΒ χθες βράδυ στο κλειστό του Βουρείου στα Λειβάδια. Ο αγώνας ήταν τρίτος στην σειρά των " play off " όπου στον τελικό περνάει η ομάδα που θα φθάσει πρώτη τις 4 νίκες συμπεριλαμβανομένων και των νικών της κανονικής περιόδου. Η ομάδα μας έφθασε τις 2 νίκες έναντι 3 των αντιπάλων. Η νίκη μας έδειξε ότι ο ΦΟΒ δεν είναι ανίκητος και μπορούμε να κάνουμε 2 ακόμα νίκες ( πολύ δύσκολα αλλά όχι ακατόρθωτα) για να βρεθούμε εμείς στα τελικά απέναντι στους ΙΩΝΕΣ που είναι  εν τω μεταξύ περασμένοι και αναμένουν αντίπαλο.

Νίκησε και μείωσε σε 3-2 ο Όμηρος

Print
Created on SaturdaySaturday, 05 April 2014

Νικηφόρα πέρασε ο Όμηρος στο 3ο παιχνίδι των play off επί του ΦΟΒ με 76-78  για το πρωτάθλημα της Α' Ανδρών πριν από λίγα λεπτά στο Βούρειο και έτσι μείωσε σε 3-2 στις νίκες.
Έτσι το ενδιαφέρον στρέφεται στο επόμενο ματς στην έδρα του Ομήρου στα Καμπόχωρα.
Στον αγώνα και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά με τον Όμηρο να έχει ελαφρύ προβάδισμα στο σκορ, αλλά στην 2η περίοδο ο ΦΟΒ βρήκε ρυθμό για να μειώσει και να περάσει μπροστά και να κλείσει το ημίχρονο με +3 υπέρ του (34-31).
Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά, με τον Μπόλια να αλλάζει την αμυντική λειτουργία της ομάδας του σε ζώνη και να ελέγχει τα ριμπάουντ για να περάσει μπροστά στο σκορ ξανά και να τελειώσει το 3ο δεκάλεπτο μπροστά με +7 (53-60).
Στην 4η περίοδο ο ΦΟΒ μάζεψε τη διαφορά, αλλά η αστοχία των παικτών του Βροντάδου έδωσε τη νίκηνίκη στους Καλλιμασιώτες που μείωσαν στο 3-2.

ΦΟΒ-ΟΜΗΡΟΣ 76-78
Δεκάλεπτα: 13-17, 21-14, 19-29, 23-18
ΦΟΒ (Αμέντας): Κώσταλος 10, Κόττας 5, Μιμίδης 7(1), Ζούμας 5, Πλατής 8(2), Πασπαλάς 22(3), Αγγελίδης 11(2), Σπυράκης, Πνευματικούδης, Κουιμτζής 8
ΟΜΗΡΟΣ (Μπόλιας): Μοσχούρης 8, Στακιάς 16, Μακρίδης 7, Λεγάτος 22(3), Φουντουλάκος 12(2), Χαμέτης 4, Ψιακής 9(1), Φαφαλιός, Φλαμουράκης, Κέμος, Σκανδάλης