Κυριακή 13 Απριλίου 2014

ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ ΟΜΗΡΟΣ-ΦΟΒ 74-71

Πως είδε τον αγώνα το: "sportschios.gr"

Πολύ σκληρός για να πεθάνει.....o Όμηρος!
Με όπλο την άμυνα και τη ζώνη κατάφερε ο Όμηρος να ισοφαρίσει σε 3-3 στις νίκες τον ΦΟΒ, αφού επικράτησε σήμερα στα Καμπόχωρα με 74-71 και στέλνει εκ νέου τη σειρά στο Βούρειο (26/4) για να μάθουμε τελικά ποια ομάδα θα περάσει στον τελικό με τους Ίωνες.
Στο ματς και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά με το δεκάλεπτο να τις βρίσκει ισόπαλες (17-17). Στη συνέχεια ο Όμηρος κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με όπλο την πολύ καλή άμυνα του, φτάνοντας μάλιστα σε διψήφια διαφορά (33-23) στο 18' για να πάει στα αποδυτήρια με +15 πόντους (41-26).
Στην επανάληψη ο Όμηρος μπήκε πιο δυνατά και έφτασε τη διαφορά στο μέγιστο του αγώνα με +16 (44-28), αλλά λίγα λεπτά αργότερα ο ΦΟΒ θα πιέσει σε όλο το γήπεδο και θα καταφέρει να μειώσει σε μονοψήφια διαφορά -9 (44-35) στο 24'. Στο τέλος της 3ης περιόδου, ο Χαμέτης θα αποβληθεί με 5ο φάουλ και ο Μάσσας θα χρεώσει τον πάγκο του Ομήρου με τεχνική ποινή, με αποτέλεσμα ο Κώσταλος να ευστοχήσει στις βολές και να μειώσει στο καλάθι (58-56).
Μέχρι το τέλος, ο Όμηρος κρατούσε το κεφάλι στο σκορ με τον ΦΟΒ να ακολουθεί από κοντά και να φτάνει στο 39' στον πόντο (71-70). Επτά δεπτερόλεπτα για το τέλος, με τον πίνακα να γράφει 73-71, ο Αγγελίδης θα αστοχήσει και στις δύο ελεύθερες βολές και έτσι το τελικό 74-71 θα διαμορφώσει ο Ψιακής με βολές για να δώσει τη νίκη στην ομάδα της Καλλιμασιάς.

ΟΜΗΡΟΣ- ΦΟΒ 74-71
Διαιτητές: Κοντίλης-Μάσσας
Δεκάλεπτα: 17-17, 24-09,17-28, 16-17
ΟΜΗΡΟΣ (Μπόλιας): Μακρίδης 12, Στακιάς 13, Φαφαλιός, Χαμέτης 3, Ψιακής 7(1), Λεγάτος 18(2), Μοσχούρης 5(1), Φεγκουδάκης 1, Σκανδάλης, Φουντουλάκος 15(4), Φλαμουράκης
ΦΟΒ (Αμέντας): Σπυράκης, Πνευματικούδης, Ζούμας 3, Κόττας, Αγγελίδης 18, Κώσταλος 20(2), Πασπαλάς 18(1), Κουιμτζής 7, Τσιάγκας 5, Μιμίδης, Μοσχούρης