Σάββατο 1 Φεβρουαρίου 2014

ΜΠΑΣΚΕΤ Α΄ΧΙΟΥ ΝΟΘ - ΟΜΗΡΟΣ 55-85

ΕΤΣΙ ΕΙΔΕ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΤΟ: "WWW. SPORTSCHIOS.GR"

Εύκολα τα Θυμιανά ο Όμηρος

Εύκολο απόγευμα είχε ο Όμηρος που επιβλήθηκε του ΝΟ Θυμιανών με 55-85 στο Κλειστό γυμναστήριο Χίου, για την 8η αγωνιστική της Α' Ανδρών.
Ο αγώνας να θυμίσουμε ότι μεταφέρθηκε δύο εβδομάδες νωρίτερα, ώστε να διεξαχθεί ο τελικός του κυπέλλου στις 16/02.
Στα αγωνιστικά, ο Όμηρος σήμερα ήταν ανώτερος, κυρίως στο 2ο και 3ο δεκάλεπτο, σε αντίθεση με την ομάδα των Θυμιανών που δεν μπόρεσε να βρει τον ρυθμό της και να ακολουθήσει τους Καλλιμασιώτες. Οι ομάδες ξεκίνησαν το ματς με τον Όμηρο να παίρνει ένα ελαφρύ προβάδισμα μέχρι το 1ο δεκάλεπτο (12-17), αλλά στη συνέχεια βρήκε ρυθμό σε επίθεση και άμυνα, έτρεξε σε αιφνιδιασμούς και έφτασε γρήγορα σε διψήφια διαφορά, κλείνοντας το ημίχρονο στο + 19 (28-47).
Στην επανάληψη, ο Όμηρος μπήκε και πάλι δυναμικά και με κλεψίματα που κατέληγαν εύκολα σε αιφνιδιασμούς, κατάφερε και έφτασε τη διαφορά στο +37 (42-79), στο 3ο δεκάλεπτο. Έπειτα ο αγώνας επέτρεψε και στις δύο ομάδες να δοκιμάσουν διάφορα σχήματα, με τον Όμηρο να παίρνει τελικά μια άνετη νίκη, φτάνοντας τις πέντε στο πρωτάθλημα, σε επτά αγώνες.

ΝΟΘ - ΟΜΗΡΟΣ 55-85
Διαιτητές: Λουκαράκης-Γιακούμας
Δεκάλεπτα: 12-17, 16-30, 14-32, 13-06
ΝΟΘ (Παΐδας-Νομίκος): Καλαμάρης Π. 6, Τσαντές 1, Καλαμάρης Σ, Παρταλάκης 4, Πατελίδας 4, Χορμόβας 7, Κοκολάκης 9, Μενεξής, Απέσσος 8(1), Ταβλαρίδης 3, Πολυζωίδης 9, Μπακλής 4
ΟΜΗΡΟΣ (Μπόλιας-Μανάρας): Φεγκουδάκης, Ανδρεάδης 6, Μοσχούρης 8, Λεγάτος 22(4), Μυλιόρδος 3(1), Φλαμουράκης, Ψιακής 18(3), Φαφαλιός 4, Μακρίδης 2, Φουντουλάκος 2, Χαμέτης, Στακιάς 20