Κυριακή 9 Φεβρουαρίου 2014

ΜΠΑΣΚΕΤ, ΟΜΗΡΟΣ-ΙΩΝΕΣ 56-72 ΚΑΙ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΟΜΗΡΟΥ

"Συνεχίζουν αήττητοι οι Ίωνες, πρώτη νίκη για Ένωση (pics & vid)

Οι Ίωνες συνέχισαν το αήττητο τους στο πρωτάθλημα, κάνοντας το 7/7, αφού επικράτησαν του Ομήρου με 56-72 στα Καμπόχωρα για την 7η αγωνιστική της Α' Ανδρών. Ο Όμηρος από την άλλη πλευρά, έφτασε τις τρεις ήττες στο πρωτάθλημα, που πλέον στρέφει το μυαλό του στον τελικό κυπέλλου την ερχόμενη εβδομάδα με τον ΒΑΟΛ.
Στο ντέρμπι, οι Καλλιμασιώτες ήταν αυτοί που ξεκίνησαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν με 18-09 στα πρώτα επτά λεπτά του ματς, αλλά στη συνέχεια οι Ίωνες χρειάστηκαν μόλις δύο λεπτά για να ανατρέψουν το σκορ υπέρ τους, με ένα σερί 11-0, για να κλείσουν το δεκάλεπτο με +2 (18-20). Από εκεί και μέχρι το τέλος, οι Ίωνες είχαν το κεφάλι στο σκορ με τον Όμηρο να ακολουθεί και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με -5 (29-34).
Στην επανάληψη, ο Όμηρος συνέχισε να ακολουθεί από κοντά, κρατώντας τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, αλλά μετά το 26' οι Ίωνες έτρεξαν με αιφνιδιασμούς και διεύρυναν το σκορ υπέρ τους σε διψήφια διαφορά, κλείνοντας το 3ο δεκάλεπτο με 41-53. Στο τέλος, οι Ίωνες πέτυχαν μια άνετη νίκη, με τον Όμηρο να ξεμένει από δυνάμεις και ευστοχία, και το τελικό σκορ στο ταμπλό να γράφει 56-72.
Λίγα λεπτά πριν, στο ίδιο γήπεδο, ο ΦΟΒ πέτυχε την 6η του νίκη με 69-75 επί του ΝΟΘ και έτσι παρέμεινε στην 2η θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα του Βροντάδου, είχε το προβάδισμα σε όλο το ματς, έφτασε τη διαφορά μέχρι και στο +16 (41-57), αλλά τα Θυμιανά στο 4ο δεκάλεπτο μείωσαν τη διαφορά στους 4 πόντους (59-63), μόλις πέντε λεπτά πριν το φινάλε. Εκεί όμως Αγγελίδης και Κουιμτζής ανέλαβαν και πάλι δράση ώστε να διευρύνουν και πάλι το σκορ σε διψήφια διαφορά και στο τελικό 69-75
Τέλος, στο άλλο ματς στο Βούρειο, η Ένωση πέτυχε την πρώτη της νίκη, επικρατώντας του Κοφινά με 50-47, αλλά δεν μπόρεσε να καλύψει το -12 που είχε ηττηθεί στον Α' γύρο και έτσι για να παραμείνει στην κατηγορία θα πρέπει να πετύχει ακόμα μια νίκη.

ΝΟΘ-ΦΟΒ 69-75
Διαιτητές: Λουκαράκης-Βογιατζής
Δεκάλεπτα: 17-24, 16-21 ,09-16, 27-14
ΝΟΘ (Παΐδας): Βαβάκας 3, Καλαμάρης Π 14, Πορταλάκης 6, Μενεξής, Πατελίδας 24, Τσαντές, Χορμόβας, Καλαμάρης Στρ 2, Πολυζωίδης 2, Κοκολάκης 18, Ταβλαρίδης
ΦΟΒ (Αμέντας): Πλατής 5(1), Πνευματικούδης 4, Μοσχούρης 2, Κουιμτζής 28(1), Τζιάγκας 4(1), Αγγελίδης 23(1), Ζούμας 9, Μιμίδης

ΟΜΗΡΟΣ-ΙΩΝΕΣ 56-72
Δεκάλεπτα: 18-20, 11-14, 12-19, 15-19
ΟΜΗΡΟΣ (Μπόλιας): Φεγκουδάκης, Μοσχούρης 3, Ανδρεάδης, Μακρίδης 2, Φαφαλιός , Χαμέτης 5(1), Μυλιόρδος , Ψιακής , Φουντουλάκος 12(2), Λεγάτος 20(1), Στακιάς 14,
ΙΩΝΕΣ (Λαγός-Συριάνης): Σταμέλος 2, Αργυρούδης , Λαμπρινούδης 11(1), Ασημακόπουλος 5, Κέλογλου 5, Γρίγος, Φέσκος, Γραικός 11, Βίλλας 10(1) ,Σαμιώτης 12(2), Μενδώνης 8, Δρόσος 8

ΕΝΩΣΗ - ΚΟΦΙΝΑΣ 50-47
Διαιτητές: Κοντίλης-Γιακούμας
Δεκάλετπα: 11-10, 11-06, 12-14, 16-17
ΕΝΩΣΗ (Μπουμπούλης): Ψύλλος 3, Χαβιάρας 3, Καπελώνης 2, Κουμπής, Λουκάς, Φωτεινός 6, Χατζηλάμπρου 17(1), Κατσαρός 11, Μπουμπούλης, Βέρδης 6, Βασιλακάκος, Δοντάς 2
ΚΟΦΙΝΑΣ (Χρυσάκης): Παπαδόπουλος 2, Μπουλούμπασης 4, Τζανέτος 6, Ρεζνίκος 18(3), Καραμανής 5(1), Δέδες 4, Κουμελάς 4, Μπενέτος 2, Καραματσούκης 2"
---------------------------------------------
Aνακοίνωση εξέδωσε ο Όμηρος, μετά από το παιχνίδι με τους Ίωνες, στην οποία αναφέρει ότι η διαιτησία δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων για άλλη μια φορά.

Παρακάτω ακολουθεί η ανακοίνωση:

To ΔΣ Ομηρου Καλλιμασιας συγχαιρει τους παιχτες της ομαδας για την προσπαθεια που κατεβαλαν στον χθεσινο αγωνα μας με τους Ιωνες. θα θελαμε να πουμε το ιδιο και για την διαιτησια αλλα δεν μπορουμε, καθοτι για πολλοστη φορα δεν σταθηκε στο υψος των περιστασεων. Κατα την διαρκεια του αγωνα μας δημιουργηθηκαν οι παρακατω αποριες:
1. Ποσες προειδοποιησεις πρεπει  να δοθουν σε μια ομαδα για να δοθει τεχνικη ποινη ;
2. Ποτε ενας παιχτης κανει  βηματα;
3. Πως γινεται μια ομαδα να  παιζει πιεστικη αμυνα απ το 1ο λεπτο και σε ολο τον αγωνα να χρεωνεται με μονο 13 φαουλ;
Και τελος
4. Αναρωτιομαστε ποια ηταν η αιτια που ωθησε τον "αξιολογημενο" διαιτητη να αρνηθει στο ημιχρονο να συνεχισει το παιχνιδι;.
Εμεις απ την πλευρα μας συνεχιζουμε την δουλεια και ευελπιστουμε σε μια καλυτερη και πιο δικαιη αντιμετωπιση.