Πέμπτη 20 Οκτωβρίου 2022

ΜΠΑΣΚΕΤ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ ΒΑΟΛ - ΟΜΗΡΟΣ 51-33

Χθες στο Βούρειο, μπήκαν και οι παγκορασίδες μας στο χορό του πρωταθλήματος. Λόγο της καλής τους απόδοσης στα 2 πρώτα δεκάλεπτα τα μικρά κορίτσια του ΟΜΗΡΟΥ βρέθηκαν προηγούμενα 15-20. Οι αντίπαλες αντέδρασαν στο δεύτερο μισό και κατάφεραν να πάρουν την νίκη δυσκολότερα από ότι δείχνει το τελικό σκορ.

Απόσπασμα από ανάρτηση του ΒΑΟΛ σχετικα με τον χθεσινό αγώνα:

''Η ομάδα της Καλλιμασιάς μπήκε πολύ καλύτερα στον αγώνα και πήρε προβάδισμα 8 πόντων στην 1η περίοδο η οποία έληξε με 07-13. Ισοροπημένο το 2ο δεκάλεπτο με τις 2 ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με το σκορ στο 15-20 και τις φιλοξενούμενες να ελέγχουν τον ρυθμό. Στην επανάληψη οι πιτσιρίκες του Βούρειου άρχισαν να ξαναβρίσκουν τη χαμένη τους αυτοπεποίθηση και πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου (28-26). Στο 4ο δεκάλεπτο ο ΒΑΟΛ ήταν μεταμορφωμένος προς το καλύτερο και γράφοντας ένα απίστευτο (για την εικόνα του παιχνιδιού) σερί 23-07 (!)

Από την Ε Ξ Α Ι Ρ Ε Τ Ι Κ Η ομάδα του ΟΜΗΡΟΥ (συγχαρητήρια σε Δέσποινα Σπανολιού & Ελίζα Παπανελοπούλου) καλύτερες οι Καρνουπάκη (8(1)) και Κ. Γαρρή (7(2)). Πολλά μπράβο σε όλα τα κορίτσια που έπαιξαν σήμερα και κέρδισαν το χειροκρότημα για το μαχητικό, δυναμικό και γεμάτο συγκινήσεις παιχνίδι τους. Χίλια μπράβο και καλή συνέχεια σε όλες...

Διαιτητής: Μασσάς.

Τα δεκάλεπτα: 07-13, 15-20, 28-26, 51-33.

ΒΑΟΛ Χίου (Χατζηλάμπρου) Τσιμπούκα 8, Ποδαρά 2, Τακτικού 18, Αξιώτη, Κουσκουσάκη 4, Πατεράκη 3, Κουϊμάνη 2, Κωνσταντάκη 8, Δαμηλάκη 5(1), Σπανού.

ΟΜΗΡΟΣ (Σπανολιού) Μπογή 10, Ζαχαράκη 2, Σταυρινούδη, Γαρρή 7(2), Σταθάκη, Καρνουπάκη 8(1), Ψαρούδη 2, Γιαννούμη, Μαμαλάδη 2, Πούγουνα, Αργυρούδη, Μπενοβία''