Σάββατο 15 Νοεμβρίου 2014

ΝΗΡΕΑΣ - ΟΜΗΡΟΣ 43 - 81

Πολύ ωραίο Σάββατο το σημερινό για την ομάδα μας αφού μετά την νίκη με πολλά γκολ επί του ΛΕΟΝΤΑ στο ποδόσφαιρο ήρθε και άλλη μια ευρεία νίκη για το μπάσκετ επί του ΝΗΡΕΑ  και αυτή εκτός έδρας. Έτσι 4 νίκες σε 4 αγώνες διατηρούμε την πρώτη θέση στην κατάταξη μαζί με τον ΦΟΒ.

(Την 4η του νίκη πέτυχε σήμερα στο Βούρειο ο ΦΟΒ επί των Ιώνων με 70-66, για την 4η αγωνιστική της Α' Ανδρών και έτσι παρέμεινε αήττητος.
Ο αγώνας ήταν ντέρμπι, παρόλο που ο ΦΟΒ έφτασε σε διψήφια διαφορά στο 2ο δεκάλεπτο. Στις αρχές του 2ου ημιχρόνου οι Ίωνες μάζεψαν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, όπου και παρέμεινε μέχρι το τέλος, φτάνοντας μάλιστα και στο φινάλε στο -3 (51-48). Στο τέλος ο ΦΟΒ κατάφερε να φύγει με το ροζ φύλλο.
Αήττητος παρέμεινε και ο Όμηρος, που επικράτησε άνετα του Νηρέα στο Βούρειο με 43-81, φτάνοντας τις τέσσερις νίκες σε ισάριθμα ματς.
Στο Κλειστό Χίου, ο Κοφινάς πέτυχε την 2η του νίκη στο πρωτάθλημα, απέναντι στον Αιγέα με 56-64.

ΦΟΒ-ΙΩΝΕΣ 70-66
Δεκάλεπτα: 15-10, 22-14, 14-21, 14-16
ΦΟΒ (Αμεντας): Αργυρούδης, Μιμιδης, Εσκιδης, Γραικός 8, Κωσταλος 10, Αγγελίδης 16(1) Ψιακής 20(5), Ζουμής, Φαφαλιος 4, Τροβάς 11(1), Αβραμίδης 1, Κουντουριαδης
ΙΩΝΕΣ (Λαγος): Τριτακης, Βιλας, Λαμπρινουδης 10, Πορτολακης, Κελογλου 15(2), Γριγος 4, Αλεξάκης 3, Τσούκαλης 6, Καρουσης, Μενδωνης 22, Δρόσος 6

ΝΗΡΕΑΣ-ΟΜΗΡΟΣ 43-81
Δεκάλεπτα: 08-18, 06-26, 15-17 ,14-20
ΝΗΡΕΑΣ (Χατζηλαμπρου): Κυλλης 5, Πετρόπουλος 3, Κοκκολιας 2, Κουντουριαδης 6, Κωστάλας, Μυωφας 3, Καρύδας 17(3), Ζαχαριάδης , Παγουδης 7(1)
ΟΜΗΡΟΣ (Μπολιας): Μπολανο, Μοσχουρης, Κοκκοτας 2, Λεγατος 14(1), Φεγκουδακης 4, Κουιμτζης 9, Μακρίδης 10, Τσουρης 10, Βερδης 7, Φουντουλακος 3(1), Τσουνης 12(1), Στακιας 10