Κυριακή 9 Νοεμβρίου 2014

OMHΡOΣ - ΝΟΘ 84 - 56

Την τρίτη της νίκη σε ισάριθμους αγώνες πέτυχε η ομάδα μας του μπάσκετ χθες το βράδυ στο κλειστό των καμποχώρων απέναντι στην σκληροτράχηλη ομάδα των Θυμιανών ΝΟΘ. Οι αντίπαλοι μας αντιστάθηκαν μέχρι τα μισά του 3ου δεκαλέπτου  αφού μετά σοβαρεύτηκαν οι αθλητές μας και έφθασαν σε μια άνετη επικράτηση.
Με την νίκη αυτή διατηρηθήκαμε στην Α¨θέση της βαθμολογίας μαζί με τον ΦΟΒ.
Εύκολες "σχετικά" νίκες για τα φαβορί της κατηγορίας, τα οποία όμως δυσκολεύτηκαν μέχρι και τα ημίχρονα.
ΦΟΒ και Όμηρος πέρασαν νικηφόρα από τα εμπόδια των Αιγέα και ΝΟΘ αντίστοιχα και έτσι διατήρησαν το αήττητό τους, φτάνοντας τις τρείς νίκες σε ισάριθμα ματς.
Στα Λιβάδια ο ΦΟΒ επικράτησε με 91-71 του Αιγέα, με τους φιλοξενούμενους να φέρνουν στα ίσα το ματς (51-51) και να παίρνουν κεφάλι στο 3ο δεκάλεπτο, αλλά με τους παίκτες του Αμέντα στην 4η περίοδο να νικούν κατά κράτος και να φτάνουν εύκολα στη νίκη.
Στα Καμπόχωρα, ο Όμηρος επικράτησε με 84-56 επί του ΝΟΘ, με τους παίκτες του Συμιακάκη να αντέχουν μέχρι το ημίχρονο (39-33), αλλά στη συνέχεια οι Καλλιμασιώτες να φτάνουν εύκολα στο 3ο τους ροζ φύλλο.
Ο ΒΑΟΛ δεν δυσκολεύτηκα απέναντι στους Ίωνες και επικράτησε με 60-83, πετυχαίνοντας έτσι την 2η του νίκη στο πρωτάθλημα.
Ο Κοφινάς, τέλος, επικράτησε του Νηρέα με 72-56 και πέτυχε την πρώτη του φετινή νίκη σε συνολικά τρεις αγώνες.Φωτογραφίες απο τον αγώνα εδώ

ΙΩΝΕΣ-ΒΑΟΛ 60-83
Δεκάλεπτα: 14-24, 17-24, 16-22, 13-13
ΙΩΝΕΣ (Λαγός - Συριάνης): Τριτάκης 2, Καρούσης 10, Λαμπρινούδης 3, Βίλας, Κέλογλο 7(1), Γρίγος 2, Αλεξάκης 2, Τσουκάλης 3, Μυλωνάς 4, Πορτολάκης 9, Μενδώνης 14, Δρόσος 4.
ΒΑΟΛ (Βούλικας - Καλαμάρης): Παναγιωτόπουλος, Καδηγιαννόπουλος 2, Τσιριγώτης 7(1), Σουλίκας 13(1), Χιωτέλλης 1, Σακελλάρης, Χατζηλάμπρου 33(7), Παπανικολάου, Νακόπουλος 4, Ζεστός 13, Καλιμανάς 8, Μιχαλιός 2

ΦΟΒ-ΑΙΓΕΑΣ 91-71
Δεκάλεπτα: 16-15, 28-20, 21-25, 26-11
ΦΟΒ (Αμεντας): Μιμίδης 3, Κιρκινεζης, Τριπολίτης, Γραικός 2, Κωσταλος, Αγγελίδης 27, Ψιακης 23(4), Ζουμης 2, Κωστάκης 2, Τροβας 23(3), Αργυρούδης 6, Κουντουριαδης
ΑΙΓΕΑΣ (Γιασεμης): Μπλατζιος 9(1), Σερεπας 16(2), Τσιλιμης 9(1), Γιαννακός 14, Μενδωνης 1, Γκιζης, Αθανασιάδης 5, Βαγιανος, Μαρδας 9(1), Κωσταντας, 1, Βαλανιδας 4, Γεωργαντάς Ρ.