Την ήττα με σκορ 62 – 42 γνώρισε η γυναικεία ομάδα μας, το μεσημέρι της Κυριακής στην Παιανία από τον ΚΤΗΣΙΦΩΝΤΑ. Μετά απ’ αυτό το αποτέλεσμα και σε συνδυασμό με την εντός έδρας νίκη του ΣΠΟΡΤΙΓΚ επί της ΝΙΚΗΣ Λευκάδας, ο ΒΑΟΛ βρίσκεται (για πρώτη φορά φέτος) στην «επισφαλή» 9η θέση του πρωταθλήματος, 3 …στροφές πριν τη λήξη του. Ο Βούρειος παρουσιάστηκε με 2 πρόσωπα στον σημερινό αγώνα και υπέκυψε φυσιολογικά στα πολλά λάθη που υπέπεσε αλλά και στην απουσία της Θάλειας Ψώρρα που παρακολούθησε τον αγώνα από τον πάγκο χωρίς να μπορεί να αγωνισθεί λόγω τραυματισμού. Ο ΚΤΗΣΙΦΩΝΤΑΣ μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα επιβάλλοντας τον ρυθμό του και εκμεταλλευόμενος τα αμυντικά κενά και τα λάθη μας έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 24 – 10. Μεταμορφωμένες προς το καλύτερο εμφανίσθηκαν στο β΄ δεκάλεπτο οι χιώτισσες. Με πολύ καλή αμυντική παρουσία αλλά και εμφανή βελτίωση στον επιθετικό τομέα «έτρεξαν» ένα εντυπωσιακό σερί 02 – 16 ισοφαρίζοντας σε 26 – 26 λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου (33 – 30). Το κακό της αγωνιστικό «προσωπείο» ξαναφόρεσε στην επανάληψη η ομάδα μας, αφού οι κακές επιθετικές επιλογές και τα λάθη που έκαναν και πάλι την εμφάνιση τους επέτρεψαν στην ομάδα της Παινίας να πάρει και πάλι μια διαφορά ασφαλείας την οποία και διεύρυνε μέχρι και το τελικό 62 – 42. Το σκοράρισμα για την ομάδα μας οδήγησαν οι Βίκυ Κομνηνού 12 (1), και Δήμητρα Χαβαλέ (9π.) ενώ πολύ καλή εμφάνιση έκαναν οι Μαρία Μονογιούδη (7π.) και Άντα Ζαχαριάδη (6π.). Από τις νικήτριες ξεχώρισε η Τσιχριζή (22π. 1τρ.) και ακολούθησε η Κατσαρά με 10π. Πλέον ο αγώνας της επόμενης Κυριακής με τον ΑΡΗ Χολαργού, στο Κλειστό αποκτά πολύ μεγάλη σημασία για το μέλλον της ομάδας μας στην Α2 Εθνική Κατηγορία Γυναικών.
Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του κ. Νάστου και του κ. Χουγιάζου.
Τα δεκάλεπτα: 24 – 10, 33 – 30, 47 – 34, 62 - 42.
ΠΑΙΑΝΙΑ (Σαμαντούρα) Τσιμτσιλή 7 (1), Αλεξάνδρου 6, Ποταμιάνου 2, Κελάρη 4, Πετυχάκη Σ. 3, Πετυχάκη Χ. 8, Τσιχριτζή 22, Κατσαρά 10.
ΒΑΟΛ ΧΙΟΥ (Βούλικας – Συμιακάκης) Μονογιούδη 7, Μαργαρίτη, Βουδούρη 2, Πύρρου, Κομνηνού 12 (1), Χαβαλέ 9, Παπαγεωργάκη, Ζαχαριάδη 6, Πιτσάκη 2, Κουτουβίδη 4.