Παρασκευή 13 Μαΐου 2011

Πρωταθλήτριες Ελλάδας οι Τσουρή και Μαυρέλου

Ο Ολυμπιακός κέρδισε τη Βουλιαγμένη με 11-9 και κατέκτησε μέσα στο «Παπαστράτειο» τον τίτλο της πρωταθλήτριας ομάδας στην υδατοσφαίριση γυναικών για την περίοδο 2010-11.
Ο τέταρτος τελικός είχε απροσδόκητη εξέλιξη. Ο Ολυμπιακός είχε την τύχη να διαθέτει σε ονειρεμένο απόγευμα την Ίφκε φαν Μπέλκουμ.
Η Ολλανδή στον τελευταίος της αγώνα στο ελληνικό πρωτάθλημα, με τέσσερα συνεχόμενα γκολ και πέντε συνολικά στο πρώτο ημίχρονο έφερε τον Ολυμπιακό να προηγείται ακόμα και με διαφορά οκτώ γκολ (10-2!) με τη λήξη του β' οκταλέπτου.
Η δεύτερη περίοδος δεν θα θέλουν καν να τη θυμούνται στη Βουλιαγμένη,. Ήταν το χρονικό διάστημα που ό,τι έκαναν οι παίκτριες του Ολυμπιακού από την περιφέρεια και από όποια απόσταση, έγραφε.
Η Ελενα Κούβδου, αλλά και όλες οι συμπαίκτριές της, καθώς θα ήταν άδικο να πέσει όλη η ευθύνη στην τερματοφύλακα της εθνικής ομάδας, είχαν πελαγώσει και το σκορ από το 5-2 του πρώτου οκταλέπτου εκτοξεύτηκε στο 10-2(!) για τον Ολυμπιακό. Ένα σκορ απίστευτο
Ο τελικός και ο τίτλος φαινόταν τελειωμένος υπέρ του Ολυμπιακού, αλλά το απροσδόκητο στο γυναικείο αθλητισμό καιροφυλαχτεί.

Πήγε να γυρίσει
Με την Χριστίνα Τσουκαλά να βρίσκει επιθετικές λύσεις για την κάκιστη Βουλιαγμένη, οι φιλοξενούμενες μείωσαν αρχικά 10-5 με την ολοκλήρωση της γ' περιόδου.
Οι «ερυθρόλευκες» έδειχναν να έχουν ξεμείνει από δυνάμεις και η Βουλιαγμένη έφθασε να μειώσει στα δύο γκολ (10-8), πέντε περίπου λεπτά πριν από το τέλος.
Όμως το γκολ από τη Φιλιώ Μανωλιουδάκη, 4΅39 πριν από τέλος, έδωσε ανάσα ζωής στις γηπεδούχες, με το 11-8.
Η Χριστίνα Τσουκαλά μείωσε σε 11-9. 2:39 πριν από το τέλος, αλλά τα ψυχικά αποθέματα για την ομάδα της Βουλιαγμένης είχαν εξαντληθεί.
Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός με 3-1 νίκες πήρε τη σειρά των τελικών και λίγο μετά οι Σταυρούλα Αντωνάκου και Μαρία Μπαλωμενάκη σήκωναν μαζί την κούπα.
Είναι ο 4ος τίτλος στην ιστορία του Ολυμπιακού και ο δεύτερος στην Α1, μετά τον τίτλο του 2009, κόντρα ξανά στον Ολυμπιακό.
Τα οκτάλεπτα: 5-2, 5-0, 0-3, 1-4.
Ολυμπιακός (Παυλίδης): Φαν Μπέλκουμ 5, Αντωνάκου 3, Μανωλιουδάκη 2, Αβραμίδου 1.
Βουλιαγμένη (Καμμένου): Τσουκαλά 5, Ασημάκη 2, Κόνουκ 2.

Η στιγμή της αποθέωσης

Με τη λήξη του τελικού οι παίκτριες του Ολυμπιακού βούτηξαν τον Χάρη Παυλίδη και το έριξαν στην πισίνα για την καθιερωμένη βουτιά, ενώ οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού που δεν σταματούσαν να αποθεώνουν τα μέλη της ομάδας.

Παυλίδης: «Το πιο σημαντικό πρωτάθλημα»

Λίγα λεπτά μετά ο Χάρης Παυλίδης στις πρώτες του δηλώσεις τόνιζε: «Όποιος δεν ήταν μέσα στην ομάδα, δεν μπορεί να καταλάβει την αξία αυτού του πρωταθλήματος. Ξέρουμε ότι όλα τα τμήματα του Ερασιτέχνη έχουν προβλήματα, αλλά πέρα από αυτά εμείς είχαμε να αντιμετωπίσουμε την καλύτερη ομάδα της Ευρώπης, την προηγούμενη διετία, τη Βουλιαγμένη.

Χθες το πρωί ήμουν στα γραφεία του Ερασιτέχνη με τον έφορο του τμήματος βόλεϊ ανδρών, Βασίλη Καλλιμάνη, μου έκανε πλάκα λέγοντάς μου: «Επειδή δεν πρόκειται να πάρεις κούπα πήγαινε στην αίθουσα τροπαίων, τουλάχιστον να τις δεις». Πήγα, ακούμπησα μία έτσι για να πάρω την αύρα της. Και καταφέραμε να πάρουμε ένα ολοκάθαρο πρωτάθλημα. Αυτό το πρωτάθλημα, μέσα από τις συνθήκες που ήρθε, είναι το πιο σημαντικό στην ιστορία»