Δευτέρα 9 Μαΐου 2011

ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΕΑ "ΧΙΟΣ".

Για πρώτη φορά στα χρονικά ομάδα από την ΧΙΟ ανεβαίνει στην Α2 Εθνική κατηγορία στην επιτραπεζια αντισφαιριση ...
Τρεις ομάδες από την Περιφέρεια πήραν σήμερα, στην αίθουσα STAG του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας, το «εισιτήριο» για την Α2 εθνική κατηγορία και αυτό ήταν το πλέον αξιοσημείωτο γεγονός από τους αγώνες μπαράζ της Β΄Εθνικής. Στην παραπάνω κατηγορία προήχθησαν η Επιτραπέζια Αντισφαίριση Βόχας και ο ΑΣΕΑ Χίος στους άνδρες, ο ΑΣΕΑ Καβάλας στις γυναίκες, ενώ από την Αθήνα ανέβηκε ως νικήτρια των μπαράζ στις γυναίκες ο ΑΣ Πέρα 2005.
Μετά τους αγώνες του Σαββάτου είχε σιγουρέψει την άνοδο μόνο η ομάδα του Πέρα, ενώ στους άνδρες ως ακλόνητο φαβορί για την πρωτιά και την άνοδο πρόβαλλε η Βόχα. Οι δύο ομάδες εμφάνισαν τελικά το απόλυτο των νικών, αλλά η 2η προνομιούχος θέση κρίθηκε το πρωί της Κυριακής. Ειδικά στους άνδρες το καθοριστικό ματς της Χίου με την Αθηνά έκρυβε αρκετό σασπένς, ενώ στις γυναίκες η Καβάλα ήταν φανερά ανώτερη του Άρη 2006. Οι ομάδες από την Κορινθία, τη Χίο και την Καβάλα, όπως και το Πέρα 2005, θα βρεθούν πρώτη φορά στην Α2, μάλιστα η Βόχα και ο ΑΣΕΑ έχουν πολύ μικρή ιστορία ως σωματεία.
Η ΕΑ Βόχας είχε στα μπαράζ τον Ντανιέλ Τσιόκα, τον Κώστα Μαδέση, τον Διονύση Βασιλείου, τον Πέτρο Σιαπκαρά και (αθλητή και κόουτς) τον Αναστάσιο Δασκαλόπουλο.
Ο ΑΣΕΑ Χίος στηρίχτηκε κυρίως στους Μανώλη Σγουρομάλλη, Ανέστη Καριοφυλλίδη, Μιχάλη Αγγελίδη και αγωνίστηκαν επίσης οι Λάζαρος Τέλογλου, Στράτος Μακρής και Δημήτρης Πάμπαλος. Προπονητής ο Πολυχρόνης Πολίτσης.
Στα μπαράζ των ανδρών η Χίος είχε τον πρώτο λόγο απέναντι στην Αθηνά, αλλά δυσκολεύτηκε πολύ μέχρι να επιβεβαιώσει τα προγνωστικά με νίκη 4-1. Στον εναρκτήριο αγώνα, που κράτησε 37 λεπτά, ο Σγουρομάλλης επικράτησε 3-2 σετ του Πετρόχειλου, παρότι ήταν πίσω με 2-0, ενώ στο «κόντρα» σετ μετέτρεψε το 0-4 σε 7-5 υπέρ του. Στα πέντε σετ κρίθηκε και το τρίτο στη σειρά ματς, νικητής ήταν ο Καριοφυλλίδης, αλλά ανησύχησε όταν στο 4ο σετ έχασε 6 ματς μπολ! Το διπλό αποτέλεσε την τελευταία ευκαιρία της Αθηνάς να μείνει γερά στη διεκδίκηση της νίκης, όμως οι Σγουρομάλλης/Καριοφυλλίδης ήταν καλύτεροι και πιο ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία.
Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα ΑΣΕΑ Χίος-ΑΕ Αθηνά       4-1: Μανώλης Σγουρομάλλης-Γιώργος Πετρόχειλος 3-2 (5-11, 10-12, 11-9, 11-8, 11-8)
Μιχάλης Αγγελίδης-Πέτρος Ξαρχάκος 1-3 (9-11, 11-6, 4-11, 6-11)
Ανέστης Καριοφυλλίδης-Άκης Παπαβασιλείου 3-2 (11-3, 11-9, 8-11, 10-12, 11-6)
Σγουρομάλλης/Καριοφυλλίδης-Πετρόχειλος/Παπαβασιλείου 3-0 (11-6, 11-9, 11-8)
Σγουρομάλλης-Ξαρχάκος 3-0 (11-4, 11-8, 11-1)

Προμηθέας Πατρών-ΑΣΕΑ Καβάλας            0-4
*Την 3η θέση κατέκτησε ο Άρης 2006, την 4η η Βοκαριά Χίου και την 5η ο Προμηθέας Πατρών.
Μεσα στην βδομαδα περισσοτερο ρεπορταζ απο τους αγωνες...
Οι διαχειριστες του blog σας συνχαιρουν για την επιτυχια σας και να ξερετε οτι θα ειμαστε κοντα σας σε καθε αγωνας σας..